Yeni hedef dünya pazarı

Mobilya sektörü son 10 yılda büyük bir gelişim içine girdi.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni hedef dünya pazarı
Mobilya
5 YILDA İHRACAT YÜZDE 39 ARTTI
Üretim kapasitesi de bu gelişime paralel seyretti. Bir mobilya üretim ülkesi olan Türkiye'nin, dünyada marka olmuş mobilya ülkeleriyle kalite, fiyat, teknoloji ve tasarım alanlarında rekabeti her geçen gün artıyor. ihracat rakamları açısından değerlendirildiğinde Türkiye, dünya mobilya ihracatında 21'inci sırada. Sektörün ihracatı 2008-20012 yılları arasında yaklaşık yüzde 39'luk artış gösterdi. Irak, Libya, Almanya, Azerbaycan ve Fransa 2012 yılında sırasıyla ihraç yapılan ilk beş ülke olarak öne çıkıyor.

NAVLUN TEŞVİĞİ İSTİYOR
Sektörün son dönemdeki en büyük artısı, ihracat alanında kat ettiği yol. Sektör, ağırlık verdiği AR-GE ve tasarım çalışmaları sayesinde Türk mobilya stilinin oluşması ve dünya tarafından benimsenmesi konusunda büyük ilerleme kaydetti. Devlet teşvikleri ise sektörün yurtdışın-da daha fazla uluslararası organizasyonda temsil edilmesini sağlayarak bu konuda sektörün önünü açıyor. Ancak, mobilya sektörüne yönelik bir navlun teşviğinin olmaması, ihracat rakamlarındaki artışın hızını yavaşlatıyor.

2023’TE 25 MİLYAR DOLAR ÜRETİM
Mobilya sektörü, 2013 yılında ihracatta yüzde 10'luk artış bekliyor. Hedefi ise 2023 yılına kadar dünyadaki en büyük ilk 5 ihracatçı ülke içinde olmak. 5 yıl içinde ise dünyada 10 milyar dolar ihracat beklentisiyle dünyanın 5'inci büyük mobilya üreticisi olmayı hedefliyor. Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Ahmet Güleç, "Özellikle aranan ve marka haline gelmiş bir Türk mobilya stilinin oluşturulması yönündeki ümidimiz giderek artıyor. 2023 yılına yönelik üretim miktarı hedefimiz 25 milyar dolar” diyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz