"Yeni müşteri kazanacak"

Finansal kiralama sektörü, ekonomik koşullardan en fazla etkilenen sektörlerin başında geliyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni müşteri kazanacak
Leasing
5 YIL GERİDE
Özellikle 2008'de KOBİ'lerin krizin etkisinde olması, pazarın hem işlem adedi hem işlem hacmi bazında ciddi biçimde daralmasına neden oldu. 2008'de bir önceki yıla göre işlem hacmi yüzde 36,2009'da ise yüzde 60 daraldı. 2010'da ise yeniden büyüme başladı. Baz etkisiyle tekrar toparlanan sektör, 2010'da yüzde 45, 2011 'de yüzde 40 büyüdü. Ancak hala sektördeki işlem hacmi 2007 seviyesinin yüzde 45 altında.

TANITIM EKSİK
Sektörün müşterileri ağırlıklı olarak küçük işletmeler. Krizin öncelikle ve şiddetli şekilde küçük işletmeleri etkilemesi sektörün en önemli dezavantajı. Bunun yanında sadece finansal kiralama yapılıyor olması, tanıtım eksikliği lea-sing ürünlerinin yatırımcılar tarafından daha az kullanımına yol açıyor. Uzun vadeli yatırımlarda leasing ürünlerinin ilk akla gelen finansal enstrüman olmaması da sektörün çözüm bekleyen konuları arasında.

YATIRIMLAR ARTACAK
Geçen yıl yeni yatırımlarla birlikte müşteri sayıları arttı. Bu olumlu tablonun 2012'de de devam etmesi bekleniyor. Yüzde 18 pazar payıyla sektörün lideri olan Yapı Kredi Leasing'in genel müdürü Nurgün Eyüboğlu, pazarı şöyle değerlendiriyor: "Normal şartlarda 2012'de 5,5 milyar dolar olması beklenen toplam işlem hacminin vergi değişikliği sonrası 6 milyar dolar seviyesine çıkmasını bekliyoruz. Bu da sektöre yüzde 9 oranında ek büyüme getirecek."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz