Yeni yasa çeşitlliği artıracak

Kıvanç Onan ile yeni yasanın getireceklerini konuştuk.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni yasa çeşitlliği artıracak
Kamuoyunda “E-para Kanunu” olarak bilinen, ödeme hizmetleri ve elektronik para kuruluşlarına ilişkin esasları belirleyen yasa, 3 ay önce yürürlüğe girdi. Yeni yasayla hem e-ticaret pazarına hem elektronik para kuruluşları arasındaki rekabete ivme gelmesi bekleniyor. Sektör uzmanları ise AB’deki uygulamaları örnek alan yasanın, çok önemli bir açığı kapattığını düşünüyor. “Şimdiye kadar farklı kanunları dikkate alarak, sınırlı biçimde ürün ve hizmet sunuyorduk” diyen PayPal Türkiye Ülke Direktörü Kıvanç Onan, yakın zamanda yeni oyuncuların pazara gireceğini öngörüyor. Kıvanç Onan ile yeni yasanın getireceklerini konuştuk.

1- Türkiye'de e-para kullanımının yıllık iş hacmi nedir?
Aslında bu çok zor bir soru. Sektörün büyüklüğü ve gelişimi, e-ticaretin büyümesiyle birebir ilgili. Henüz çok yeni bir iş alanı olduğu için de e-para sektörü olarak tanımlanabilecek bir büyüklükte değil. PayPal’ın dünya genelindeki işlem hacminin tümü, elektronik para üzerinden sağlanıyor. Bu da dünya e-ticaretinin yaklaşık yüzde 18-20’sine denk geliyor. Başka servis sağlayıcılarını da dahil ettiğimizde dünyadaki toplam e-ticaretin yüzde 30’unun elektronik para ya da e-cüzdan uygulamalarıyla yapıldığını söyleyebiliriz. Tabii bunlar tahmini rakamlar.

2- Türkiye'deki ödeme işlemlerinde e-para kullanımı ne kadar yaygın?
Tabii, Türkiye’de diğer gelişmiş pazarlara göre çok yeni bir uygulama. Türkiye’deki ödeme sistemlerinde kredi kartı yaygın olarak kullanılıyor. Bizim tahminimize göre Türkiye pazarında e-paranın diğer tüm ödeme sistemleri içindeki payı yüzde 5-6 düzeyinde.

3- Yeni yasayla birlikte uygulamada nasıl değişiklikler oldu? Sistem nasıl işleyecek?
Sektöre özel bir yasanın çıkması, tabii ki hem tüketici hem bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin çalışma alanlarının belirlenmesi açısından önemli. Hem tüketicinin haklarını koruyan hem piyasayı bankacılık dışındaki oyunculara da açan bir yapı olması önemli. Sektörümüz, yasa çıkmadan önce yaptığı faaliyetlerde ilgili mevcut yasalara göre ilerlemeye çalışıyordu. Birden fazla yasaya bağlı olabiliyorduk. Dolayısıyla kısıtlı bir şekilde hareket ediliyordu. Artık bunlar ortadan kalkmış oluyor. Ürün ve hizmet çeşitliliği olabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz