Yeni yasayla büyüyecek

Finansal kiralama sektörü, ekonomik koşullardan en fazla etkilenen sektörlerin başında geliyor.

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni yasayla büyüyecek
Leasing
6 YIL GERİDE
Özellikle 2008'de KOBİ'lerin krizin etkisinde olması, pazarın hem işlem adedi hem işlem hacmi bazında ciddi biçimde daralmasına neden oldu. 2008'de bir önceki yıla göre işlem hacmi yüzde 36,2009'da ise yüzde 60 daraldı. 2010'da ise yeniden büyüme başladı. Baz etkisiyle tekrar toparlanan sektör, 2010'da yüzde 45, 2011 'de ise yüzde 40 büyüdü. Ancak hala sektördeki işlem hacmi 2007 seviyesinin altında. 2011 'de 4,8 milyar dolar olan işlem hacmi, 2012'de yüzde 8,3 artarak 5,2 milyar dolara yükseldi.
YENİ YASA AVANTAJI
Sektörün müşterileri ağırlıklı olarak küçük işletmeler. Krizin ilk sırada küçük işletmeleri etkilemesi sektörün en önemli dezavantajı. Bunun yanında geçen yıl aralık ayında yürürlüğe giren kanun, sektörün potansiyelini artırıyor. Yeni yasayla birlikte sektördeki ürün çeşitliği artarken bürokrasi de azaltılmış oldu. Daha önce noter kanalıyla gerçekleşen işlemler, artık sektö-rel birlik tarafından onaylanıyor. Yasa, bugüne kadar mal kiralaması yapan leasing şirketlerine hizmet kiralaması yapma olanağı tanıyor.

HEDEF 10 MİLYAR DOLAR

Son dönemde KDV oranlarında yaşanan artışlarla birlikte büyük darbe alan leasing sektörünün bu yıl yeni yasayla birlikte büyümeye geçmesi bekleniyor. Buna göre sektördeki işlem hacmi 6 milyar dolara çıkacak. Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Nurgün Eyüboğlu, pazarı şöyle değerlendiriyor: "Yeni kanunla birlikte leasing sektörünün önümüzdeki yıllarda yüzde 30 büyümesini bekliyoruz. 10 yıllık süreçte 10 milyar dolarlık büyüklük yakalanır.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz