Yükselişe geçti

Kentsel dönüşüm, 2014 yılında yapı ürünleri sektörünü en çok etkileyecek proje olarak görülüyor. 2014 yılında alınacak konut yapı ruhsatının 1 milyon daireye yükselmesi beklenirken, ticari gayrimenkul pazarında devam eden projeler de sektöre umut veriyor.

21.08.2014 17:07:550
Paylaş Tweet Paylaş
Yükselişe geçti
(Yapı ürünleri)
SIÇRAMA YAPTI

Hacmi, 2011 ve 2012 yıllarında 9,9 milyar dolara gerileyen yapı ürünleri sektörü, geçtiğimiz yıl yüzde 18'lik bir büyümeyle 11,7 milyar dolara ulaşarak son 5 yılın en yüksek seviyesini yakaladı. Çimento yüzde 12, hazır beton yüzde 10, prefabrike beton ise yüzde 29 büyüme gösterdi. Sektörün, yüzde 95'i çimentodan oluşan ihracatında ise son 5 yılda sürekli bir düşüş trendi görülüyor. Bunda çimento sektörünün yoğun olarak ihracat gerçekleştirdiği Fas, Mısır gibi ülkelerde yaşanan Arap Baharı'nın etkisi olduğu düşünülüyor.

GÖZÜ PROJELERDE
Kentsel dönüşüm, 2014 yılında yapı ürünleri sektörünü en çok etkileyecek proje olarak görülüyor. 2014 yılında alınacak konut yapı ruhsatının 1 milyon daireye yükselmesi beklenirken, ticari gayrimenkul pazarında devam eden projeler de sektöre umut veriyor. Ayrıca altyapı tarafında kamunun üçüncü havalimanı, üçüncü köprü ve bağlantı yolları, otoyollar, hızlı tren projesi ve HES projelerinin de sektörü canlı tutması bekleniyor. Sektör, bu projelerin gerçekleşebilmesi için ekonomide güven ortamının güçlenmesini istiyor.

2014’TE DE BÜYÜYECEK
İnşaat sektöründeki hareketlilikle beraber 2013 yılında başlayan toparlanma trendinin aynı hızda olmasa da 2014 yılında da devam etmesi bekleniyor. Yıl sonunda toplam cironun yüzde 11'lik bir artışla yaklaşık 13 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. ihracat gelirlerinde ise düşüşün süreceği öngörülüyor. Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) Başkanı Mehmet Göçmen, "Ekonomimizin ve dolayısıyla sektörümüzün sürdürülebilir büyümesi açısından, finansman ihtiyacının karşılanması çok önemli" diyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz