2023 vizyonu paralelinde ihracatçıyı destekliyoruz

Türk bankacılık sektörü, verdiği hizmetlerle Türk sanayicisini yoğun bir şekilde destekliyor.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
2023 vizyonu paralelinde ihracatçıyı destekliyoruz

Farklı segment, sektör ve bölgelerdeki ihracatçı firmaların finansman ihtiyaçlarının yanı sıra tüm bankacılık işlemlerinde avantajlar sunan destek kampanyaları düzenliyoruz. Bu amaçla farklı illerdeki Ticaret ve Sanayi Odaları ile protokoller imzalayarak destek paketleri sunuyoruz.

İhracatçıların kur riski ile ilgili ne gibi çalışmalarınız var?
İnovatif ürünümüz TFX Target uygulaması ile ihracatçılarımızın döviz alım satım işlemleri için uluslararası piyasaları 5 gün 24 saat takip ederek, mevcut piyasa şartlarına göre en uygun maliyetle hiçbir ücret ve masraf ödemeden döviz alım-satımı imkanı sunuyoruz. Kur riskini yönetmek isteyen müşterilerimiz için spot döviz işlemleri, vadeli döviz alım-satım işlemleri (Forward) ve kıymetli maden işlemleri (altın/gümüş alım-satım imkanı) hizmeti veriyoruz.

KOBİ’ler ihracat kredilerini kullanma oranı nedir? Bu oran AB gibi gelişmiş bölgelerde nedir? Türk KOBİ’leri, ihracat kredilerinin ne ölçüde farkında?
Ülkemiz ihracatı her geçen yıl hızla artıyor. 2011 yılında 134 milyar dolar olan Türkiye ihracatı, yüzde 13 artış ile 2012 yılsonunda 152 milyar dolara ulaştı. TUİK verilerine göre 2012 yılında Türkiye ihracatının yüzde 62,6’sı KOBİ’ler tarafından gerçekleştiriliyor. KOBİ’lerin ihracat kredileri içerisindeki payı ise yüzde 5’tir. AB ve gelişmiş ülkelerde KOBİ’lerin ihracat ve ihracat kredilerinden aldıkları pay yüzde 30 seviyesinde. AB ve gelişmiş ülkelerle olan bu farkın kapatılması amacıyla KOBİ’lerin ihracat yapması teşvik ediliyor ve ihracatlarını kolaylaştıracak eğitimler verilerek çeşitli ürün ve hizmetler sunuluyor.

İhracatçı şirketlerin yaşadığı en önemli finansman problemleri nelerdir?
2012 yılında Türkiye ihracatının yüzde 62,6’sını KOBİler gerçekleştirmiş bulunuyor. Uluslararası piyasalardaki rekabet nedeni ile açık hesap, mal mukabili satış yapmak zorunda kalan ihracatçılarımız sevk öncesi ve sevk sonrası finansman ihtiyaçlarında karşılaştıkları en önemli problem, bankacılık uygulamaları dahilinde geçerli teminat üretememesi. 08 Ekim 2013 tarihli Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Kredi Riski Azaltım Tekniklerine İlişkin Teblig’de değişiklik yapıldı. Bu değişiklik ile Türk Eximbank İhracat Kredi Sigorta poliçelerinin bankalara rehin edilmesi ile söz konusu poliçe kapsamında yapılan mal mukabili, açık hesap ihracat alacaklarına teminat değerliliği kazandırıldı. Bankamızda bu kapsamda uygulama çalışması başlatıldı. Kısa sürede ihracatçılarımıza bu avantajı sunarak destek vermeye başlayacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz