"60 şubeli banka kadar iş yapıyoruz"

Bank Pozitif Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hasan Akçakayalıoğlu ile farklı iş modellerini, stratejilerini ve 2014 yılının genel tablosunu konuştuk.

18 MAYIS, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
60 şubeli banka kadar iş yapıyoruz
Bank Pozitif, teknoloji kanalları üzerine kurduğu iş modeliyle bankacılık sektöründe farklılaşıyor. Kurumsal ve bireysel bankacılıkta rekabet eden bankanın CEO’su Hasan Akçakayalıoğlu, “Şu anda ayda 150 bin tüketici kredisi başvurusu alıyoruz.

Bu rakamlarla Türkiye’de 5060 şubeli bankaya eşdeğer iş yapıyoruz” diyor. Kurumsal bankacılıkta en büyüklerin yanında aranan butik bir banka olduklarını söyleyen Akçakayalıoğlu, “Seçtiğimiz alanlarla büyük şirketlerle çalışarak rekabetçi olmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor.

Bank Pozitif 2,3 milyar TL aktif büyüklüğe sahip butik bir banka. Sektörde şubesi olmadan sadece teknoloji kanallarına dayalı oturttuğu iş modeliyle dikkat çekiyor. Bu modelle kurumsal ve bireysel bankalarla başabaş rekabet ediyor.

Bankanın CEO’su Hasan Akçakayalıoğlu, bireysel bankacılıkta son iki yılda yoğunlaştıkları tüketici kredilerinde 180 milyon TL kredi kullandırdıklarına dikkat çekiyor ve “Şu anda ayda 150 bin kredi başvurusu alıyoruz. Bu rakamlarla Türkiye’de 50-60 şubeli bankaya eşdeğer iş yapıyoruz” diyor.

KOBİ bankacılığına girmediklerini söyleyen Akçakayalıoğlu, kurumsal bankacılıkta belli sektörlerde uzmanlaştıklarını söylüyor. Yönetici, “Sektörde en büyük bankaların yanında aranan butik bir bankayız. Günlük ufak işlerde yokuz” diye konuşuyor.

Az risk alarak ve sağlam adımlarla büyümek isteyen Bank Pozitif, bu yıl için temkinli hedeflere sahip. Tüketici kredilerinde yüzde 25 büyüme hedeflediklerini aktaran Akçakayalıoğlu, 2-3 yıl içinde 500 milyon TL tüketici kredisi tutarına ulaşmak istediklerini açıklıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz