Aktif yönetilen fonlarda sektörde öncüyüz

TEB Portföy Genel Müdürü Ömer Yenidoğan, sorularımızı yanıtladı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Aktif yönetilen fonlarda sektörde öncüyüz
Türkiye portföy yönetim sektörü hızlı bir gelişim trendine girmiş durumda. Aktif yönetilen fonlarda yüzde 10’larda pazar payı olan TEB Portföy, bu gelişim sürecinde sektördeki gücünü artırmak istiyor. TEB Portföy Genel Müdürü Ömer Yenidoğan, “Ortağımız BNP Paribas’ın da desteği ile 1 milyar dolarlık hisse fonunu yabancılar için yönetiyoruz. Bu rakamı 3-4 milyar dolara çıkarmak istiyoruz” diyor.

Portföy yönetim işi TEB Grubu bünyesinde uzun süredir başarılı bir şekilde yapılıyor. Son dönemde BNP Paribas ortaklığının yarattığı sinerji ile hem iç piyasada hem de dış piyasalarda daha aktif hale gelen TEB Portföy, uzun yıllardır, bu alana yaptığı alt yapı, insan kaynağı yatırımlarının karşılığını son iki yıldır almaya başladı. İki alanda ciddi gelişme sergilediklerini söyleyen TEB Portföy Genel Müdürü Ömer Yenidoğan, “Yurtiçinde bireysel ve kurumsal tarafta müşteri tabanımız büyüdü. Çok önemli kişi ve kuruluşlara hizmet eder hale geldik. Yurt dışından Türkiye'ye yapılan yatırımlarda önemli rol üstlenmeye başladık” diyor. Sermaye piyasalarının hızlı bir gelişim süreci yaşamasını bekleyen Yenidoğan, bu süreçte TEB Portföy'ün aktif yönetilen fon pazarında önemli bir oyuncu olmaya devam edeceğini kaydediyor. Yenidoğan, sorularımıza şu yanıtları verdi:

Türkiye’de portföy yönetim sektörünün yıllara göre durumu nasıl? Bir büyüme eğiliminden söz edilebilir mi?
Maalesef Türkiye fon pazarında istenilen büyüklükler yakalanamadı. Yatırım fonu tarafında 30 milyar TL, BES fonlarda 21.5 milyar TL büyüklükler söz konusu. Çünkü alternatif yatırım aracı, mevduat çok cazip oranlara sahipti. Faizlerin reel olarak getirisinin azalmasıyla ve BES fonlarına kamu desteğinin gelmesiyle birlikte 2012'nin ikinci yarısından itibaren fon pazarında iyileşmeler başladı. Ancak yatırım fonları tarafında yüzde 80'ler civarında likit fon var. Aktif yönetilen fonların oranı hala yüzde 20'lerde. Zamanla bu oranlarda da artış göreceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz