Bankacılık sektörünü ne bekliyor?

2023'e doğru finansa bakış...

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bankacılık sektörünü ne bekliyor?


YATIRIM FIRSATLARINA DÎKKAT!

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Türkiye’de bankacıların şanslı olduğunu düşünenlerden. “Problemlerle uğraşmayıp ileriye bakabiliyoruz” diye konuşuyor. Türkiye’nin 2023 için çok fazla hedefi olduğuna dikkat çekiyor ve bu hedef doğrultusunda ne tür fırsatların ortaya çıkabileceğiyle ilgili şu yorumlarda bulunuyor:
“2023 yılına doğru bankacılık ana destek kaynağı olacak, bu da yaklaşık 6 trilyon dolarlık bir bankacılık yapısını işaret ediyor. Biz ileri bakabildiğimiz için yurtdışı bankalardan farklıyız, büyüme potansiyelimiz onlara kıyasla çok fazla ve bu bizim için bir şans. Biz bunu dengeli ve sürdürülebilir bir şekilde yapmalıyız. 2023 hedeflerimize ulaşmak için bunu devam ettirmeliyiz ama bu büyüme kârlılık içinde olmalı. 2012’de Türkiye, yaklaşık olarak yüzde 4’lük bir ekonomik büyüme, kredi hacimlerinde yaklaşık yüzde 15’lik ve mevduatta da yaklaşık olarak yüzde 13’lük bir büyüme gösterecektir. Bankacılık sektörü de yatırımlarına devam edecek. Türkiye’de 1 milyon kişiye 130 şube düşüyor ki bu Avrupa ile kıyasladığımızda çok düşük bir rakam. Sektörde artık marjlar eskisi gibi değil. Karlılıkla büyüme hedefiyle hepimizin çok dikkatli olması gereken dönemler bizi bekliyor. Verimlilik ve risk yönetimi çok fazla önem kazanacak. Altyapı olanakları desteklenmeli. Marjlar küçüldüğü için ölçekler çok önemli hale gelecek. Bu bağlamda da uygulama farklılıkları kurumları ayrıştıracak ana unsur olabilir düşüncesindeyiz. Türkiye’de tasarruf ve kaynak tutarlarının azlığı sorunu var ve bu rakamların artması gerekiyor. Bakıldığında Türk bankaları likit durumda, kredilerin mevduata oranı yüzde 100’lerin altında. İlk 10 ekonomi arasında olabilmek için muhakkak kaynak sorunları çözülmeli. Bizi son derece hareketli günler bekliyor ve bizler kaynak-vade ilişkisini sağlıklı kurarak kredi-vade uyumluluğu içinde girişimlerde bulunmalıyız.

DENİZBANK GENEL MÜDÜRÜ HAKAN ATEŞ
"KREDİLER BÜYÜYECEK”
200 MİLYAR DOLARLIK İHTİYAÇ

Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için yaklaşık olarak 200 milyar dolarlık bir finansman ihtiyacı var, yani her yıl 17-18 milyar dolarlık bir fonlama ihtiyacı doğacak. Bankacılık bu bakımdan ana kilometre taşlarından biri olacaktır.
FAİZLER DÜŞECEK
Kredilerde büyüme olacak. Ekonomi yüzde 8 büyürken kredilerde büyüme yüzde 25’lerde oldu. Yüzde 4,5’lik büyümelerde de yine yüzde 15 seviyelerinde kredi büyümeleri görülecek. Faizler de bahar aylarında düşen enflasyonla düşecektir diye düşünüyorum.
MALİYE POLİTİKALARI BAŞARILI
Cari açık konusuyla ilgili gözden kaçırılmaması gereken bir husus var o da enerji kalemindeki oynaklık. Enerji kalemi çıkarıldığında aslında cari açıkta 4 milyar dolarlık bir azalma söz konusu. Böylece maliye politikalarının işe yaradığını görüyoruz. Türk bankacılığı krizde çok başarılı bir dönem geçirdi ve önünde gideceği çok başarılı bir yol var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz