"En kritik sorular"

“Bankacılar Zirvesi” temasıyla gerçekleştirilen zirvede, sektör masaya yatırıldı.

28 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
En kritik sorular
Capital ve Ekonomist dergileri, her yıl CEO Club toplantıları çerçevesinde bankacılık sektörünü bir araya getiriyor. Bu yıl da “Bankacılar Zirvesi” temasıyla gerçekleştirilen zirvede, sektör masaya yatırıldı.

Hakan Ateş, Meriç Uluşahin, Temel Güzeloğlu, Süleyman Aslan, Faik Açıkalın ve Derya Gürerk’in yaptığı sunumlardan yola çıkarak sektörü inceledik. Büyümeden kârlılığa tasarruflardan regülasyonlara 6 başlıkta yöneticilerin tespitlerini, öngörülerini derledik.

1- NE KADAR DEĞER YARATIYOR?
Zirvenin moderatörlüğünü yapan Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, bankacılığın sektörünün Türkiye ekonomisine ciddi oranda katkı sağladığını anlatan değerlendirmesinde şu başlıklara dikkat çekti: “Bankacılık sektörünün kredi hacmi 983 milyar TL ve mevduat büyüklüğü 936 milyar TL.

Bu şu demek: Halktan topladığımız tüm mevduatı kredi olarak veriyoruz, yetmiyor sermayemizi, o da yetmiyor toptan finansmanımızı piyasalara veriyoruz. Bütçeye olan katkısı itibariyle bankacılık çok değerli bir sektör.

Kurumlar Vergisi olarak geçtiğimiz yıl 24 milyar TL’lik kâr üzerinden 5,8 milyar TL gibi bir miktar ödendi. 2013’ün sonuna doğru 7 milyar TL civarında bir vergi ödenmesi muhtemel. Kârın da yıl sonunda 26-27 milyar TL civarında olacağı izlenimi var.

Diğer vergi, resim ve harçlara baktığımızda, 2 milyar TL gibi bir rakam söz konusu. Bir de 172 milyar TL civarında Merkez Bankası’nda yatan munzam karşılık toplamı var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz