Finansçılar mutlu değil

Wall Street'teki kıdemli finansçıların %50'si şirketinden ayrılmayı planlarken, en az %20'si sektörden çıkmak istiyor.

5.07.2017 11:08:410
Paylaş Tweet Paylaş
Finansçılar mutlu değil
Birçok sektördeki çalışanın; maaşların yüksek olduğu, primlerin dağıtıldığı Wall Street'teki çalışma ortamına imrendiği düşünülür. Yapılan araştırmalar ise Wall Street çalışanlarının, diğerlerinin sandığı kadar işlerinden memnun olmadığını ortaya koydu. Kazandıkları paranın memnuniyet için yeterli olmadığını düşünen genç finansçılar, kariyer basamaklarını istedikleri gibi tırmanamadıkları ve kendilerini ait hissetmedikleri Wall Street'ten ayrılma planları yapıyor.

Dünya Gazetesi'nden Evrim Küçük'ün haberine göre, Toigo Foundation ve New York merkezli bir araştırma şirketi Russell Reynolds Associates tarafından hazırlanan bir rapor Wall Street'te yakında bir yetenek krizi yaşanabileceğine işaret ediyor. Bunun nedeni ise finansçıların işinden ayrılma planları yapması. Üniversiteden mezun olduktan sonra 6 ila 10 yıl iş tecrübesine sahip 300 profesyonel finansçı ile yapılan anket doğrultusunda hazırlanan rapora göre Wall Street'teki kıdamli finansçıların yüzde 50'si şirketinden ayrılmayı planlarken, en az yüzde 20'si finans sektöründen tamamen çıkmak istiyor. Rapor bunun başlıca nedeni olarak insanların yeteri kadar iş yerinin bir parçası olarak kendilerini hissedememelerini ve kendilerine değer verilmediği düşüncesinde olmalarını gösteriyor.

Ayrıca çalışanlar, şirketlerinin tanımlanmış bir misyonlarının olmadığını ve örneğin teknoloji şirketleri gibi ileriye yönelik atılımları olmadığı fikrinde.

Rapora göre ayrıca ABD'nin en prestijli işletme programlarından mezun olanlar bile finansal hizmetler dışındaki sektörlerde kariyer yapmak istiyor. Bu arada, bazı bankalardan istifaların bugüne kadarki en üst seviyelere çıktığı belirtiliyor.

Wall Street'i sallayan hata: Ne alırsan 123,47 dolar

Wall Street'te Nasdaq hisseleri test verilerinin yanlış kullanılmasından kaynaklanan teknik bir hatayla sarsıldı. Apple, Amazon, Microsoft ve Google'ın da aralarında bulunduğu bazı teknoloji devlerinin hisseleri bir süreliğine 123,47 dolara sabitlendi. Bu da teknik hata öncesi piyasa fiyatı 972 dolarlık Amazon'a yüzde 87,24 düşüş; 69,33 dolarlık Microsoft'a yüzde 79,12'lik yükseliş olarak yansıdı. Zynga hissesi yüzde 3292'ye varan prim gördü. Apple yüzde 14,3 değer kaybı gösterdi.

Konuya ilişkin açıklamada üçüncü taraf veri sağlayıcılarda test verilerinin yanlış kullanımına bağlı bir sorun yaşandığı ifade edildi. Hata daha sonra gerçek piyasa verileriyle güncellendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz