İlk 10'a gireceğiz

Osman Çelik, bankayı geleceğe nasıl hazırladığını ve sektöre yönelik beklentilerini şöyle anlattı.

4.03.2016 13:27:530
Paylaş Tweet Paylaş
İlk 10'a gireceğiz
EN ÖNEMLİ KONUMUZ SERMAYE
OLUMLU BEKLENTİ

2015, yurtiçi ve yurtdışı siyasi, ekonomik dalgalanmalarla oldukça zor bir yıldı. 2016’da bu zorlukların bankaların aktif kalitesi üzerinde yansımaları olacak, sektörün aktif kalitesine yoğunlaşması gerekecek. Diğer tarafta siyasi istikrarı sağlamış ve ekonomiye odaklanılan Türkiye’de büyüme daha rahat olacak. Tabii konjonktürle konumuz gereği bugünkü gibi başka riskler yaşanabiliyor. Ama siyasi riskler önemliydi, atlatıldı. Mevcut ortamın bankacılığa olumlu yansımasını bekliyoruz. Sektörde 2016’da agresif bir büyüme tahmin etmiyorum. Büyüme, yüzde 15-16 olur. Yurtdışı piyasalarda da FED’in de küçük faiz artışlarıyla gideceğini öngörüyorum. Bu artışları piyasalar zaten satın aldı dolayısıyla büyük bir dalgalanma yaşanacağını düşünmüyorum.
GÜNDEMDE NE VAR?
Büyüme ister istemez sermaye yeterlilik konusunu gündeme getiriyor. Sektörün 2016’da en önemli konularından biri bu olacak. Büyüme iştahına paralel sermaye yeterlilik şartlarının sağlanması gerekiyor. Bu konuda bankalar tarafından birtakım talepler var, BDDK konuyla ilgileniyor. Gittikçe oto finansman yoluyla kârlılıkla büyümek zorlaşıyor. Belli bir büyüklükten sonra o büyüklüğü finanse edecek sermaye koymak da kolay değil, yüksek rakamlar gerekiyor. Dolayısıyla sermaye yeterliliği, sermaye ihtiyacı ve aktif kalitesi önümüzdeki dönemde sektörün en önemli konuları olacak.

SEKTÖRÜ BÜYÜTECEĞİZ
GAYRİMENKUL FONLARI
 
Katılım bankaları için sukuk önemli bir ürün oldu. Son 2 yılda 1 milyar TL’ye yakın sukuk ihracı yaptık. Önümüzdeki dönemde de gündemimizde gayrimenkul yatırım fonları ve bunlara yönelik yeni SPK düzenlemeleri var. İnşaatın bir dönem daha lokomotif sektör olma özelliğini sürdüreceğini düşünüyoruz. Yurtiçi ve yurtdışı müşterilerimiz bu alanla ilgileniyor. Özellikle bu alana yatırım yapmak isteyen fon sahipleri için de SPK düzenlemelerinin potansiyel oluşturduğunu düşünüyorum. Yeni uygulamaları hem fon kaynağı hem kredi aracı olarak nasıl değerlendirebiliriz diye çalışmalar yapıyoruz. 2016’da burada yeni ürün görebiliriz. 
PAYIMIZ ARTACAK 
Yine 2016’da katılım bankacılığının özel finansman türü olan kâr zarar ortaklıkları konusunda yeni gelişmeler olacağını düşünüyoruz. Kâr zarar ortaklıklarının daha yaygınlaşması anlamında bir potansiyel var. Şu anda mevzuatla ilgili birtakım düzenleme çalışmaları yapılıyor. Bu konuda kamunun da desteğini görüyoruz. Bu finansman türüyle önümüzdeki dönemde katılım bankacılığının payının artmasını ve sektörü büyütmesini hedefliyoruz. 
HEDEF YÜZDE 15 
Önceki Başbakan Yardımcımız Ali Babacan’ın da değindiği gibi kamu oyuncularıyla sektörün büyümesini bekliyoruz. Hedef, katılım bankacılığının sektörden aldığı yüzde 5’lik payı, 2025’te yüzde 15’e çıkarmak. Kamu katılım bankalarının gelmesiyle piyasanın daha hareketleneceğini ve özellikle katılım bankacılığının Türkiye genelinde bilinirliğine, tanınırlığına olumlu katkı olacağını düşünüyoruz.

KAPTANIN GELECEK PLANI 

1 2015’i 40 milyar TL aktif büyüklüğü ve 28 milyar TL krediyle kapatacağız. 
2 2016’da reel olarak yüzde 15 büyüyeceğiz. 
3 Gelirimizin giderimizin iki katı olmasını hedefliyoruz. 
4 KOBİ ve ticari bankacılık bizim büyümemizi oluşturacak. 
5 Perakende bankacılıkta büyüme isteğimiz ve iddiamız var. 
6 Uzun vadeli planımız, katılım bankaları içinde lider konuma gelmek. 
7 Tüm bankacılık sektörü içinde ilk 10 banka arasına girmek istiyoruz. 
8 Bu hedef için yıllık ortalama yüzde 15-20 arasında büyüyeceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz