İlk 10'a gireceğiz

Osman Çelik, bankayı geleceğe nasıl hazırladığını ve sektöre yönelik beklentilerini şöyle anlattı.

4.03.2016 13:27:530
Paylaş Tweet Paylaş
İlk 10'a gireceğiz
En son Ziraat Katılım Bankası’nın kurulmasıyla katılım bankacılığı hareketlenmeye başladı. Sektörün önemli oyuncularından Türkiye Finans, bu ortamda elini güçlendirmek için haziranda yönetimini değiştirdi. Yeni genel müdür Osman Çelik, ilk 3 ayını bankanın daha yalın ve performans odaklı çalışması için yeniden yapılandırmasını kurgulamakla geçirdi. Çelik’e göre 2016’da sektörün en önemli riski, sorunlu krediler olacak. “Sorunlu kredilerde sektör ortalaması yüzde 3. Biz bu ortalamanın biraz üstündeyiz. Ama rahatsız edecek bir oran değil” diye konuşan Çelik, burada yaptıkları organizasyonel ve altyapı çalışmalarıyla 2016’da tahsilatları kârlılığa pozitif yansıtmayı hedefliyor. 2015 yılını 40 milyar TL aktif büyüklüğü ve 28 milyar TL kredi büyüklüğüyle kapatmayı planlayan banka, 2016 yılında reel yüzde 15 büyümeyi planlıyor. Türkiye Finans Katılım Bankası’nın yeni genel müdürü Osman Çelik, bankayı geleceğe nasıl hazırladığını ve sektöre yönelik beklentilerini şöyle anlattı:
* İlk 6 ayınızda ne gibi değişiklikler yaptınız?
 Göreve geldikten sonra önemli bir yapılanma sürecine girdik. İlk 3 ayımı tamamen bankayı yapılandırma üzerine kurguladım. Bankayı önümüzdeki döneme sağlıklı hazırlayabilmemiz için değişime ihtiyaç vardı. Bu çerçevede daha yalın bir organizasyon yapısına geçtik. Geçmiş dönemde bireysel bankacılık ve mikro işletmeleri hedefleyen işletme bankacılığı sahada ayrı ayrı örgütlenmişti. Bu iki bölümü birleştirerek perakende bankacılık adıyla yapılanmaya gittik. Yine önümüzdeki dönemde sektörün önemli sorunlarından biri sorunlu krediler ve tahsilatlar olacağı için burada da bir yapılanmaya gittik. Hukuk ve tahsilattan sorumlu bir genel müdür yardımcılığı yarattık. Tahsilat süreçlerimizi iyileştirmek için ‘Collection ve Crush’ adlı bir program üzerine çalıştık, altyapı oluşturduk. Ticari tarafta KOBİ, ticari ve kurumsal segmentte müşterilerimizi farklı iş aileleri içinde izlerken yeni dönemde tüm bu alanları ticari bankacılık altında birleştirdik, tek bir genel müdür yardımcılığı altında topladık. Aynı şekilde bankadaki performans sistemini değiştirdik, daha yalın daha büyümeye odaklı bir sistem geliştirdik. Komite yapılarımızı sadeleştirdik. “Az toplantı çok iş” sloganıyla kurumsal yönetimimizi gözden geçirdik. Bu çalışmalarda amacımız, 2016’ya daha güçlü ve piyasa ihtiyaçlarına uygun şekilde yapılanmamızı tamamlamış olarak girebilmek oldu. 
* Peki yeniden yapılanmanın 2015 sonunda sonuçlarını alabildiniz mi? 
Evet, eylül ayından bu yana hem tahsilatlarda hem organizasyon yapımızla sahada olumlu yansımaları görmeye başladık. 2016’da bunun artarak devamını bekliyoruz. Finansal olarak 2015 yılını 40 milyar TL aktif büyüklükle kapatmayı planlıyoruz. 28 milyar TL kredi hacmine ulaşacağız. 2015’i, mevduatta yüzde 16 ve kredilerde yüzde 15 büyümeyle kapatacağız. 2015 yılının şöyle bir özelliği vardı; sektörde kurların da etkisiyle büyüme yüksek çıktı. Ama aslında reel olarak yüzde 11 büyüme yakalandı. 2016 yılında biz reel olarak sektörün yüzde 15 büyümesini bekliyoruz, kurlarda yüksek bir dalgalanma beklemiyoruz. Biz de banka olarak yüzde 15 büyüme gerçekleştireceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz