Krize rağmen karneler parlak

CEO'lar, 2009'da olduğu gibi 2011'de de krize rağmen sınıfı geçti.

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Krize rağmen karneler parlak

Takipteki kredi oranlarında artık en dibi gördüğümüzü söyleyen bankacılar, burada yıllardır süregelen hızlı büyümenin doğal sonucu olarak kısmi bir artış öngörüyor. Tüm bu faktörler sonucunda da sektörün net kârının 2011 seviyelerinde, belki biraz üzerinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, "Son 10 yıllık istikrar, Türkiye'de uzun vadeyi öngörülebilir hale getirdi. Uzun vadenin teşviği, finansal sektörün derinleşmesi, reel ekonominin sürdürülebilirliği açısından önemli katkılar sağlayacak" diye konuşuyor.

HAKAN BİNBAŞGİL / AKBANK GENEL MÜDÜRÜ
5 ÖNEMLİ TREND
YENİ TRENDLER ETKİLİ

2012 ve sonrasıyla ilgili öngördüğümüz 5 temel trend var. "Kalıcı liderlik" yolunda trendleri iyi okumak ve faaliyetlerimizi bu paralelde doğru yönlendirmek zorundayız. Önümüzdeki dönem için faaliyetlerimizi bu trendleri de dikkate alarak şekillendirdik:

- Türkiye'de bankacılık hizmet ihtiyacı giderek artacak.
- KOBİ'ler, büyümenin temel kaynağını oluşturacak.
- Dünyada likidite sorunu öne çıkarken Türkiye'de tasarruflar daha da önem kazanacak.
- Değişen tüketici profili ve beklentiler, bankacılık ürün ve hizmetlerinin farklılaşmasını gerektirecek.
- Topluma ve çevreye duyarlı kurumlar tüketici tercihlerinde öne çıkacak.

YENİ DÖNEMDE ÖNCELİK

Önümüzdeki dönemde "Kalıcı liderliğe" odaklandık. Önceliğimizi "karlılık içinde büyüme"ye verdik. Ajandamızın üst sıralarında bunlar yer alıyor. Bu sebeple göreve geldiğimin birinci ayı dolmadan 15 bin çalışanımızla biraraya geldim. Bu süreçte her bir Akbanklının katkısıyla giderek daha da müşteri odaklı, hizmet kalitesi yükselen, modern, dinamik, yenilikçi, en son teknolojiyi en iyi şekilde kullanan bir Akbank bulacaksınız.
SEKTÖRÜN PERFORMANSI
Bankacılık, 2012'de de büyümeye devam edecek. 2012'de aktif ve kredi artışının yaklaşık yüzde 15 seviyesinde, mevduat artışının ise yaklaşık yüzde 12-13 seviyelerinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz. KOBİ kredileri ise yüzde 15'in üzerinde büyüyecektir.
VERİMLİLİK YILI
Sektörde aktif kalitesi sağlam, sermayesi güçlü, likiditesi yüksek ve etkin risk yönetimine sahip olan bankalar avantajlı olacak. Ayrıca marjlardaki daralma nedeniyle operasyonel verimlilik öne çıkacak. Bu bağlamda da rekabet şube, ATM gibi klasik kanalların yanı sıra internet, mobil bankacılık, sosyal medya üzerinde yoğunlaşacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz