"Orta ölçeğe 2016'da geçeriz"

Fibabanka Genel Müdürü Bekir Dildar,5 yaşındaki bankalarının büyüme adımlarını ve gördükleri fırsat alanlarını anlattı

18.01.2016 16:03:370
Paylaş Tweet Paylaş
"Orta ölçeğe 2016'da geçeriz"
Fiba Grubu’nun Türkiye’de en son bankacılık adımı Fibabanka, faaliyete geçtiği 2010’dan bu yana aktif büyüklüğünü 10 misline katladı. Türkiye’nin en önemli girişimcilerinden Hüsnü Özyeğin’in kurduğu banka eylül ayı itibarıyla kredilerini de 7,2 milyar TL’ye çıkardı. Bankanın genel müdürü Bekir Dildar, “Baştan beri sağlıklı ve kârlı büyümek istiyorduk, nitekim bu sonuca da ulaştık. Geçen yıl brüt kârımız 95 milyon TL’ye çıktı. Bu yılın ilk altı ayında da 48 milyon TL brüt kâr elde ettik. Özsermaye kârlılığımız yüzde 14’lerde. Sektörde bu oran yüzde 11,6 yani sektör ortalamalarının üzerinde performans gösteriyoruz” diye konuşuyor. Dildar, bundan sonra büyümeleri için sermaye artırımının kritik olduğunu da vurguluyor: “Aslında daha da hızlı büyüyebiliriz. Sermaye girişiyle 2016’da ilk 15 banka arasına girebiliriz. Hüsnü Bey’in böyle bir planı var, her an yapabilir” diyor. Fibabanka Genel Müdürü Bekir Dildar, 5 yaşındaki bankalarının büyüme adımlarını ve gördükleri fırsat alanlarını Capital’e anlatıyor:
* Kuruluşunuzdan bu yana planlarınıza uygun, yeterli büyümeye ulaşabildiniz mi?
 2010 yılı sonunda 900 milyon TL büyüklüğe sahip Millennium Bank’ı almıştık. Geçtiğimiz 5 yılda beklediğimiz performansı yakaladık. Eylül ayı itibarıyla banka 9,7 milyar TL aktif büyüklüğe sahip, yani 10 misli büyüdük. Baştan beri sağlıklı ve kârlı büyümek istiyor duk. Nitekim bu sonuca da ulaştık. Geçen yıl brüt kârımız 95 milyon TL’ye çıktı. Bu yılın ilk altı ayında da 48 milyon TL brüt kâr elde ettik. Özsermaye kârlılığımız yüzde 14’lerde, bu yıl sonu bunu yüzde 15’e çıkarmayı hedefliyoruz. Sektörde özsermaye kârlılığı temmuz sonu itibarıyla yüzde 11,6 yani sektör ortalamalarının üzerinde performans gösteriyoruz. 
* “2016 yılında sektörde ilk 15’e gireriz” demiştiniz, bu hedefin neresindesiniz? 
 Bugün sektörde aktif büyüklükte 21’inci sıradayız. Ama Takasbank çek senet işlemlerinde 16’ncıyız. KOBİ kredilerinde 2 milyar TL büyüklüğe ulaştık, iyi bir sıralamaya sahibiz. Yani bazı alan ve segmentlerde aktif büyüklüğümüzden daha iyi performans gösteriyoruz. Aslında daha da hızlı büyüyebiliriz. Sermaye girişiyle 2016’da ilk 15 banka arasına girebiliriz. Bugün 750 milyon TL özkaynağımız var. Sermaye yeterlilik rasyomuz tam kanuni sınırda, yüzde 12’de. Biz aktifimizin yüzde 75’ini kredilere kullanıyoruz, sektörde bu konuda lider markayız. Hedeflerimizde bir revize yapmıyoruz, hedefi yakalayabiliriz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz