"Orta ölçeğe 2016'da geçeriz"

Fibabanka Genel Müdürü Bekir Dildar,5 yaşındaki bankalarının büyüme adımlarını ve gördükleri fırsat alanlarını anlattı

18.01.2016 16:03:370
Paylaş Tweet Paylaş
"Orta ölçeğe 2016'da geçeriz"
* Yıl sonunda aktif ve kredilerde ne kadarlık büyüklüklere ulaşacaksınız?
Bu yılı yüzde 25 büyüme ile en az 10 milyar TL aktif büyüklüğüyle kapatırız. Kredi toplamımız da bugünkü 7,2 milyar TL’den yıl sonunda en az 7,5 milyar TL’ye çıkar.
* Bankanın büyümesi ağırlıklı hangi alanlardan gelecek?
 Orta segmentten gelecek. Biz 40 milyon TL ve altı satış cirosu olan KOBİ’ler ve ticari bankacılıkta orta ölçekli firmalarda büyüyoruz. Operasyon ve şube kadromuz bu segmente hitap ediyor. Bireysel bankacılıkta da mevduat alanında çok büyüdük. 71 bin müşterimizin 15 bini firmalardan, kalan 55 bini bireysel müşterilerden oluşuyor.
* Bireysel bankacılık için büyüme iştahınız nasıl?
 Bireysel tarafta 2013’te hem şube ağını genişleterek hem tüketici kredilerinin etkisiyle atak yaptık. Ama değişen regülasyonla kart limitlerinin 4 maaş seviyesine çekilmesi, kredi kartlarında taksitlerin azaltılması gibi faktörler pazara yeni giren bankalar açısından işleri daha da zorlaştırdı. Pazara yeni giren bankaların aleyhine bir gelişme oldu. Dolayısıyla biz kredi kartı işine yatırım yapmadık, Bonus’un çatısı altında bir kart çıkardık. Bugün 20 binin üzerinde müşterimizde kartımız var. Rusya’daki bankamızın gücüyle Antalya’da turizm şirketleriyle yakın çalışıyoruz ve burada önemli sayıda maaş müşterimiz bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz