"Pay alma planı yapmıyoruz"

Turkish Bank Genel Müdürü Arıkan, “Büyümeyi aktif tarafta ağırlıklı ticari kredilerde, mevduat tarafında ağırlıklı bireysel ve özel bankacılıkta yapmayı öngörüyoruz” diyor...

16.10.2017 15:09:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Pay alma planı yapmıyoruz"


“MEVDUAT FAİZLERİ DÜŞMEYECEK”

ALGIYLA YÜKSELDİ
Piyasadaki fonlama eldeki mevduatla yapılamıyor, bu bir gerçek. Bugün gelinen noktada ekonomide yapılan bir derece artış, algıyı da rekabeti de etkiliyor. Başta rakamsal gereklilikten doğan fonlama ihtiyacının yarattığı bir piyasa faiz yükselişi vardı. Ancak bir süre sonra algı ve rekabetten dolayı bu daha fazla ivme kazandı. Normal mevduat faiz fonlamasında daha az gürültü çıksaydı, yüzde 12 olan mevduat faiz oranları yüzde 13-13,5’e gelirdi. Ama oluşan tabloda, algı ve rekabetle iyice yükseldi.
STABİL KALMALI Bu yılın devamında da kaynak ihtiyacı devam edecek. Mevduat faizlerinin de yukarıda kalacağını öngörüyorum. Çıktığı gibi hızla aşağı inmeyecek. Ama buralarda stabil kalınması önemli. Çünkü sürekli yükselen trend yapısal olarak sorun olur. Stabil faiz oranıyla algıda da körelme olur. Geçen ay itibarıyla zaten kamu bankaları tarafında fiyatlamalar aşağı iniyor.“ARTIK KGF ETKİSİNİ REEL SEKTÖRDE GÖRMELİYİZ”

İSTİKRARLI BÜYÜME PLANI
 

  • Hızlı pay alma ya da hızlı büyüme planımız yok. 
  • Konjonktüre göre her yıl, 3 yıllık stratejik planlar hazırlıyoruz. 
  • Amacımız, sağlıklı ve devamlılığı olan bir büyüme göstermek. 
  • Özel bankacılıkta müşterilerimize daha derin hizmet vereceğiz. 
  • KOBİ kredilerinin payını yüzde 5’ten 10’a çıkarmak istiyoruz. 
  • Reel sektöre verdiğimiz kredilerin payı yüzde 75’e çıkacak. 
  • 2018’de 1-2 yeni şube açabiliriz. Şubede gidecek yolumuz var.


“ARTIK KGF ETKİSİNİ REEL SEKTÖRDE GÖRMELİYİZ”


KÂR POZİTİFTE BİTER Sektörde kârlılık iyi gidiyor. İlk 3 ayda kârlar pik yaptı, 6’ncı ayda da aynı devam ediyor. Bu oran sürer. Bu yıl KGF kapsamındaki kredilerin etkisiyle kârlılığının devam edeceği görülüyor. 2017’nin 2016 yılına göre daha yüksek bir kâr rakamıyla pozitif biteceği kesin. KGF tarafındaki işlemlerle hem kredilerde büyüme hem kârlılık artışa geçti. Ancak bunun fonlanması noktasında ilk yarıda kaynak tarafındaki yüklenmeyle sektörde sızıntı başladı. Kredi/ mevduat rasyosu yükseldi. Bundan sonra içerideki pozitif gidişin mutlaka sektörün önemli araçlarından olan dış borçlanmaya da yansıması lazım. Başka türlü bu fonlamayı yapmak mümkün değil.
İKİ KAT YAKIN İZLEME Bu yıl sektörün yüzde 12-15 arasında büyüyeceğini tahmin ediyorum. Bu büyüme özellikle kredilerde ticari tarafta olacak. İlk yarı çok iyi gitti, ikinci yarı daha sakin geçer. Ama tabii hızlı değişimler oluyor, rakamsallaştırmak kolay değil. KGF aracılığıyla verilen krediler piyasanın büyümesine katkı yaptı diye düşünüyorum. Artık reel tarafta büyümelerin de bunu doğrulaması lazım. Finansman sağlandı, iş bekler durumdayız. İşin gelmemesi durumu 2018 yılını etkileyecek. Sektörün gelecek yıl verilen bu kredilerin ödeme performanslarını yakın takip etmede iki kat hassasiyet göstermesi gerekiyor. Sektörde artık artan büyüklüklere paralel hassas bir izleme gündemden düşmeyecek. Yurt içinde reel sektörde batık oranları risk olarak görülürken yurt dışında kaynak bulmada karşılaşılan maliyet artışları, genel olarak piyasalardaki gelişmelere paralel yüksek likidite ihtiyaçları etkili olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz