"Portföy yeni ürünle büyüyor"

Türkiye’de portföy yönetimi sektörü yepyeni bir döneme giriyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Portföy yeni ürünle büyüyor
Yeni düzenlemeler, çeşitlenen ürünler ve değişen yatırımcı alışkanlıklarıyla uzun zamandır hayal edilen büyümenin yakın olduğu düşünülüyor. Yeni dönemde büyümeye en büyük katkıyı bireysel emeklilik fonları yapacak. Özel sektör tahvilleri, kira sertifikaları ve gayrimenkule dayalı sermaye piyasası araçları da yeni dönemin diğer hızlı büyüme alanları olacak. Türkiye'de portföy yönetim sektörü yaklaşık 62 milyar TL büyüklüğe sahip. Son 5 yıllık dönemde sektörde yönetilen toplam varlık büyüklüğü yaklaşık yüzde 90 oranında büyüme gösterdi. Bu büyüme en çok bireysel emeklilikten geldi. BES'de 2007'den bu yana yönetilen varlık büyüklüğü yaklaşık 4 katına çıktı. Özel portföy yönetimi bir diğer büyüme alanı oldu. Burada da son 5 yılda yüzde 30'a yakın büyüme sağlandı. Yatırım fonları ise hala sektörün en zayıf halkası konumunda.

2008 başında 26,5 milyar TL olan pazarın büyüklüğü, geçtiğimiz 5 yılda sadece yüzde 16,54'lük bir büyüme kaydetti. Sektörün bugünkü görünümünün, gerek ülkenin kalkınmasına gerek finans sektöründe yaşanan büyümeye ayak uyduramadığı düşünülüyor. Yeni dönemde ise tamamen farklı bir tablo öngörülüyor. Bu değişiminse BES gibi tasarrufu teşvik eden uygulamalar, daha uzun vadeli yatırım yapan yatırımcılar ve yeni ürünlerle gelmesi bekleniyor.

Notus Portföy Yönetimi Genel Müdürü Murat Sağman, “Yeni dönem geride bıraktığımız dönemlerden çok farklı olacak. Bu farklılığın en önemli noktası da geçmişteki alışkanlıkların bu kez kalıcı olarak terk edileceğine ilişkin beklentimiz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz