"Sektörün sorunu sermaye baskısı"

Katılım Bankaları Birliği Başkanı ve Türkiye Finans Genel Müdürü Derya Gürerk, sektörün bugünkü gücünü, gelecek hedeflerini ve yeni oyuncuların yaratacağı değişimi anlattı.

16 KASIM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Sektörün sorunu sermaye baskısı
Katılım bankaları, son 10 yılda bankacılık sektörünün iki katı büyüdü. Olumsuzluklar olsa da sektörün, 2023’te 600 milyar dolarlık bir aktif büyüklüğe ulaşma potansiyeli var. Bu hedef için 60-65 milyar dolarlık sermaye ihtiyacı olduğunu söyleyen Katılım Bankaları Birliği Başkanı ve Türkiye Finans Genel Müdürü DERYA GÜRERK, “Katılım bankalarının büyüme potansiyeli var ama bu kadar sermayeyi bu kadar kısa sürede koyabilme potansiyeli var mı merak ediyorum” diye konuşuyor.

Katılım bankacılığı zor bir sınavdan geçiyor. Sadece 4 oyuncusu bulunan sektörde, liderlerden Bank Asya’nın son dönemde yaşadığı olumsuz gidişat, sektörü de kötü etkiliyor. Öyle ki son 10 yılda sürekli bankacılık sektörünün üzerinde büyüme gösteren katılım bankacılığı, bu yılın ilk 7 ayında aktiflerini sadece yüzde 4 artırabildi.

Katılım Bankaları Birliği Başkanı Derya Gürerk, “Konvansiyonel bankacılık sektöründen daha geride büyüdük. Nedenleri belli tabii... Katılım bankalarından tek tek büyüme oranlarını alınca daha iyi bilgi sahibi olacaksınız” diyor.

Ancak gelecek için çok güçlü senaryolar mevcut. Gürerk, 2023 için en iyi ihtimalle 600 milyar dolar, en makul olasılıkla da 200 milyar dolarlık bir sektöre dair senaryo çiziyor. Gelecek yeni kamu katılım bankalarının sisteme girmesiyle bu hedeflerin 10 yılda yakalanacağına inanan Gürerk, önemli bir noktaya değiniyor: “Burada en önemlisi, sermaye baskısı.

Belki 10 yıl boyunca, hissedarlardan para istemek durumunda kalacağız.” Katılım Bankaları Birliği Başkanı ve Türkiye Finans Genel Müdürü Derya Gürerk, sektörün bugünkü gücünü, gelecek hedeflerini ve yeni oyuncuların yaratacağı değişimi anlattı:

Katılım bankaları sektör geneline göre nasıl bir büyüme trendine sahip?
Türkiye’de bankacılık sektörü, 2000’lerin başından bu yana ülkenin GSMH büyümesiyle karşılaştırırsak iki kat hızlı büyüdü. Katılım bankalarının sektördeki payı, 2000’de yüzde 1,5’ti. Bugün yüzde 5,5’e geldi. Bu da katılım bankacılığının konvansiyonel bankacılık sektörünün iki katı büyüdüğünü gösteriyor. Ülke GSMH’sinin de 4 katı büyüdük. Son 5 yılda katılım bankacılığının aktif büyümesi yüzde 30 oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz