Sektörün üzerinde artış hedefliyoruz

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce, sektörle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sektörün üzerinde artış hedefliyoruz
Tarım sektörünün Türkiye ekonomisi için stratejik önemi var. Bu önem çerçevesinde tarıma desteğini artarak sürdüren İş Bankası, 2012’de 1,1 milyar Tl kredi kutlandırdı. Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce, kredi kullandırmada bu yıl sektörün üzerinde bir büyüme hedeflediklerini söylüyor. İnce, kullanıcılara piyasa koşulları çerçevesinde uygun faiz oranı sunduklarını anlatıyor. Tarım sektörü, Türkiye ekonomisi için oldukça önemli bir yere sahip. Tarımsal üretimde Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise yedinci büyük ülkesi konumunda yer alan Türkiye’de toplam GSYH’nin yüzde 8’i tarıma dayalı.

Türkiye’nin 2023 Stratejik Vizyonu kapsamında tarım hedefleri, 150 milyar dolar tarımsal üretim ve 40 milyar dolar tarım ihracatı olarak belirlenmiş durumda. işte bu potansiyel, son yıllarda özel bankaların da tarım alanındaki faaliyetlerinin hız kazanmasını sağladı.

İş Bankası, son dönemde tarıma daha fazla odaklanmış durumda. Bunun için 2011 sonunda banka bünyesinde ‘Sektörel ihtisas Bankacılığı Birimi’ kuruldu. Türkiye Iş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat ince, böylece sektöre 2011’de 851 milyon TL olan kullandırılan nakdi kredi tutarının 2012 sonunda 1,1 milyar TL’ye çıktığını anlatıyor. ince, bankanın tarım sektörüne olan desteğinin artarak süreceğinin sinyalini veriyor ve sektörle ilgili şu değerlendirmelerde bulunuyor:

Bankanızın tarım kredileri alanına genel bakış açısını anlatır mısınız?
İş Bankası kuruluşundan bu yana misyonu gereği, ülke ekonomisinin gelişimine olan desteğini tarım sektörüne de veriyor. Tarım sektörüne daha fazla odaklanmak için 2011 yılı sonunda bankamızda, ‘Sektörel ihtisas Bankacılığı Birimi’ kuruldu. Tarım gibi büyüyen, reel ekonomi içindeki payı artan bir sektörde katkımızı daha da artırmayı planlıyoruz. Bu çerçevede, tarım sektörünün ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ürünlerimizi çeşitlendiriyor ve tarım finansmanının sağlıklı gelişimi için yapılabilecekleri gözden geçiriyoruz.

Bankanızın tarım kredileri alanında büyüklüğü nedir?
Nakdi kredilerde lider olan bankamızın rakamları içerisinde, tarım sektörüne kullandırılan krediler de giderek büyüyor. Iş Bankası’nın 2011 sonu itibarıyla tarım kesimine kullandırdığı nakdi kredi tutarı 851 milyon TL iken 2012 sonunda yaklaşık yüzde 34 artışla 1 milyar 143 milyon TL’ye yükseldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz