"Verimlilik hesapları"

Bankacılıkta kâr marjları düştükçe verimlilik artıyor. Bunu son 4 yılın rakamlarından da görmek mümkün. 2009 ile 2013’ün ilk 9 aylık rakamları karşılaştırıldığında personel başına mevduat yüzde 56, şube başına mevduat yüzde 48 arttı.

20 NİSAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Verimlilik hesapları
Aslında hesap, son derece açık. Bankacılıkta kâr marjları düştükçe verimlilik artıyor. Bunu son 4 yılın rakamlarından da görmek mümkün. 2009 ile 2013’ün ilk 9 aylık rakamları karşılaştırıldığında personel başına mevduat yüzde 56, şube başına mevduat yüzde 48 arttı.

Aynı şekilde personel başına kredilerde yüzde 121 ve şube başına kredilerde yüzde 109 artış görüldü. Kârın baskı altında kalmaya devam edeceği önümüzdeki dönemde, bankalar verimliliği artırmak için esnek şube yönetim modellerine, teknolojik altyapıya yatırım yapmayı sürdürüyor.

Tüm dünyada 2008 yılı ertesinde hem ekonomiyi hem finans sektörünü şekillendiren ana trend, verimlilik oldu. Marjların düştüğü ortamda, verimli çalışıp masraflarımızı hep birlikte dikkatlice yönetmemiz gerekiyor.” Citibank Genel Müdürü Serra Akçaoğlu’nun da dikkat çektiği gibi son yıllarda bankacılık sektörüne verimlilik stratejileri damgasını vurdu.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Bu doğrultuda sektörde verimlilik rasyoları olarak görülen şube ve personel başına mevduat, krediler ve kâr rakamlarının hepsinde, 4 yıllık artışlar gayet olumlu gelişti. Öyle ki Türkiye Bankalar Birliği’nin 2009 sonu ve 2013’ün ilk 9 aylık rakamları karşılaştırıldığında personel başına mevduat yüzde 56, şube başına mevduat yüzde 48 arttı.

Aynı şekilde personel başına kredi ve alacaklarda yüzde 121 ve şube başına kredi ve alacaklarda ise yüzde 109 artış kaydedildi. Türk bankacılık sektörü, global ortama göre de verimli çalışıyor.

Ernst&Young Türkiye Finansal Hizmetler Sektör Lideri Müge Öner, Türk bankacılık sektöründe gelirlerin giderleri karşılama oranının yüzde 45 ile Avrupa ülkelerinin önünde olduğunu açıklıyor. Öner, “Gelirlerin giderlere oranında çok iyi durumdayız. İngiltere’de bu oran yüzde 65, Fransa ve Almanya’da ise yüzde 70’e yakın" diye anlatıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz