Yenilerin yarısı şubeye

Bankalar 5 yılda 30 bin kişilik istihdam yarattı.

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yenilerin yarısı şubeye

 HSBC, 2011'de ağırlıklı olarak 3 pozisyonda işe alım gerçekleştirdi. Demircan, toplam rakamın dağılımını şöyle özetliyor: "119 kişiyi memur, 191 kişiyi müşteri hizmet yetkilisi ve 145 kişiyi de yönetmen yardımcısı pozisyonları için istihdam ettik." Akbank, son 5 yılda yaklaşık 10 bin 250 kişilik yeni istihdam sağladı. Akbank Genel Müdür Yardımcısı Bade Siparhioğlu, "Bu alımların büyük çoğunluğu sahada müşteri odaklı konumlandırılmış pozisyonlar için oldu" diyor. Yapı Kredi ise geçtiğimiz yıl istihdamını en çok artıran bankalardan biri... 2011'de yeni açtığı 41 şubeyle birlikte banka toplam 2 bin 300'ün üzerinde eleman aldı. Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cihangir Kavuncu, yeni istihdamın ağırlıklı şube ekipleri, çağrı merkezi, direkt satış ve gişe destek bölümleri için gerçekleştiğini söylüyor ve ekliyor: "Sektör genelinde de benzer bir tablo var."

ŞENGÜL DEMİRCAN / HSBC GM. YARDIMCISI
YENİ DÖNEMDE İSTİHDAM NASIL ARTACAK?
DERİNLİK ARTACA

Türkiye'de finansal derinlik son 10 yılda artmasına rağmen hala gelişmiş ülke ortalamalarına göre çok düşük. Ekonomik büyüme ve kalkınma, bireylerin bankacılık hizmeti talebindeki artış, tasarruf oranlarının artması ve kayıtlı ekonominin büyümesi derinliği artıracak. Derinliğin artması daha büyük bir finansal kesime ihtiyaç doğuracak. Ürün ve hizmet çeşitliliği gerektirecek. Bunların tamamı daha yüksek istihdam anlamına geliyor. Finansal ürünlerin çeşitlenmesi ve uzmanlaşma uzun vadede istihdamı destekleyici bir rol oynayabilir.
FİNANS MERKEZİ ETKİS
İstanbul'un finans merkezi olması hususunda anlamlı gelişmeler olması da istihdam açısından artı bir rol oynayabilir. Türkiye giderek bölgesinde ve uluslararası arenada finans merkezi olmaya aday. Bu nedenle yabancı yatırımların gelmesi piyasaya yeni oyuncuların da girmesini hızlandırabilecek bu da istihdama bir ivme kazandıracaktır.
YENİ ŞUBELER
Büyümenin getireceği istihdam artışı beklenebilir, özellikle yeni şube açılışları ile. Bunun yanı sıra kapsamlı ve bütünsel müşteri hizmetleri yaklaşımı benimsenecek ve bu da kalifiye eleman ihtiyacını beraberinde getirecek.

ÖNE ÇIKAN 2 TREND

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cihangir Kavukçu, sektörde büyümenin son yıllarda perakende bankacılık yönünde olduğuna işaret ediyor. "Buna paralel bankalar organik büyümeyle şube açılışlarına ağırlık vermeye devam ediyor. İstihdam da bu yönde artıyor" diye konuşuyor. Ancak, bankacılık sektöründe dikkat çeken bir trend var. Artık bankalar daha küçük ölçekli şubeler açıyor. Bu da personel sayısındaki artışı sınırlıyor. Ayrıca şubeleşmede bir miktar yavaşlama dikkat çekiyor. BDDK'nın raporuna göre Türk bankacılık sektöründe Eylül 2011 itibarıyla 194 bin 739 kişi istihdam ediliyor. Sektör 10 bin 501 adet şubeyle faaliyet gösteriyor. 2010 yıl sonuna göre personel sayısı 3 bin 559 kişi, şube sayısının 435 adet arttığı görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz