Yenilerin yarısı şubeye

Bankalar 5 yılda 30 bin kişilik istihdam yarattı.

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yenilerin yarısı şubeye

Raporun da işaret ettiği gibi, 2011'de personel sayısındaki artış şube sayısındaki artışa kıyasla daha durağan. Bankalar şube ağlarını hız keserek de olsa genişletirken, diğer yandan ürün yelpazesinde hızlı bir çeşitlenme, segment sayısında artış ve teknolojide müthiş ilerleme var. Şe-kerbank Genel Müdür Yardımcısı Nejat Bilginer, bu durumun, satış ve alternatif dağıtım kanalları pozisyonları için eleman ihtiyacını artırdığına işaret ediyor ve ekliyor: "Ayrıca gerçekleşen satış faaliyetlerinin satış sonrası hizmet ve operasyonel ayağını yürütecek iletişim merkezi ve diğer operasyon pozisyonlar için de eleman ihtiyacı artıyor." Bilginer'e göre, müşteri ihtiyaçlarına hızlı cevap verebilen, satış odaklı, rekabet ortamında bankayı iyi noktalara taşıyabilecek satış kadrolarının önemi artacak.

YENİ MEZUNA TALEP BÜYÜK
Garanti Bankası, son 5 yılda çalışan sayısını 4 bin 887 kişi düzeyinde artırdı. Garanti Bankası İnsan Kaynakları Koordinatörü Osman Tüzün, "Aramıza katılan çalışanların yüzde 52'si şube, yüzde 45'i genel müdürlük, yüzde 3'ü ise diğer operasyon görevlerinde istihdam edildi" diyor. Pozisyon bazında, en çok çağrı merkezi müşteri temsilcisi, gişe asistanı, yönetici adayı ve müfettiş yardımcısı pozisyonları için alım yaptıklarını söyleyen Tüzün, Garanti'de işe alımların yüzde 70'ini yeni mezun alımlarının oluşturduğuna dikkat çekiyor ve ekliyor: "Bu alımlarımızda, temel kriterlere uygun olan adaylara, görevlerine özel bilgileri edinecekleri eğitimi verdiğimiz için adaylarımızda herhangi bir deneyim ve bankacılık bilgisi aramıyoruz. Bu nedenle de üniversite bölümlerine yönelik bir seçme kriterimiz yok." Yapı Kredi de yeni mezunları işe alma konusunda hevesli. Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cihangir Kavukçu, bankanın istihdam stratejilerini benimserken yapılandırılmış yöntemlerin yanı sıra bankacılığa giriş yapan yeni kuşağın sektöre ilgisini artıracak yeni yöntemlerle desteklediklerini söylüyor ve ekliyor: "İşe alım ve seçim süreçlerimizi ise üniversite aktivitelerine yönelik, sosyal medya destekli yürütüyoruz."

Tabloyu görmek için görseli tıklayın.

YENİ NESİL BANKACILAR YOLDA
My Executive Kurucu Ortağı Müge Yalçın, dijital finans çağının çok yakın olduğunu söylüyor. Elektronik ticaret çözümleri, günün her anında bankacılık işlemi yapmaya fırsat tanıyan internet ve tablet bilgisayarlar ve mobil telefon bankacılığı aslında finans sektöründe alışılagelmiş formları ve dengeleri değiştirdiğine işaret ediyor ve ekliyor: "Bu değişim önümüzdeki yıllarda farklı platformlarda sunulabilen alternatif bankacılık ürünlerinin hayatımıza gireceğini gösteriyor. Hızlanan rekabetin bankaları bu doğrultuda daha yaratıcı çözümler bulmaya iteceğini, yeni hizmet ve ürün paketleri tasarlayabilecek personel ve birimlerin öne çıkacağını düşünüyorum."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz