"Yenilik sevinci"

Finansın bütün alt kategorilerinde 2013, tam anlamıyla bir “yeni düzenleme” yılıydı. Devreye alınan yeni düzenlemeler, kategorilere kazanç olarak dönmeye başladı.

20 NİSAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Yenilik sevinci
Kasko sigortalarında 2013’ün ilk 9 ayında 500 milyon TL’nin üzerinde kâr yazıldı. Yüzde 25 devlet katkısı alan BES, 1 milyon katılımcıyla rekor kırdı. Leasingde yeni ürün sat-geri kirala ise toplam hacimde yüzde 12 paya ulaştı.

2013, bankacılık dahil tüm finans alanlarında pek çok dikkat çekici yeni düzenlemeye sahne oldu. Ekonomi yönetimi, tüketicinin haklarını korumak ve ağırlıklı olarak KOBİ’lere yeni kaynaklar yaratmak adına pek çok yeniliğe imza attı.

OTODA DEĞİŞİM KÂRA YANSIDI
2013, sigorta sektörü için pek çok yeniliğin hayata geçirildiği bir yıl oldu. Sektördeki en önemli yenilik, kasko ve zorunlu trafik branşlarını kapsayan oto sigortalarında yaşandı. Kasko sigortalarında nisandan itibaren, tüketicilerin daha rahat anlaması ve karşılaştırabilmesi için 4 ana ürün poliçesi oluşturulmaya başlandı.

Zorunlu trafik sigortalarında da Hazine Müsteşarlığı’nın yaptığı düzenleme ile yılın ikinci yarısında şirketler tarafından serbest fiyatlama düzenine geçildi.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Aslında tüketici lehine yapılan bu yeni düzenlemeler, sigorta şirketlerine bir nefes aldırdı. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Recep Koçak, “2012 yılının ilk 9 aylık döneminde 100 milyon TL’yi aşan zarar edilen kasko branşında, 2013 yılı aynı dönemde 500 milyon TL’nin üzerinde kâr edildi” diyor.

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken de Koçak ile aynı fikirde. Verdiği rakamlarla da fikrini doğruluyor: “Sektörde 2013’ün ilk 9 ayında geçen yıla oranla yüzde 24 büyüme var. Sektörün yılı 21 milyar TL civarı prim üretimiyle tamamlayacağını düşünüyorum. Sektörde en çok zarar getiren branş olan trafikte, riske yönelik yapılan yeniden fi-yatlandırmayla özellikle bu branşta kârlılığın daha artacağı kanaatindeyim.”

Musa Ülken, bu yıl için de bir öngörüde bulunuyor: “Sigorta şirketleri trafik branşında, 2014 yılında genel olarak bir fiyat artışına gitmeyecek, sektördeki rekabet ciddi prim artışlarının önüne geçecek.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz