'BES desteği devam edecek'

Başbakan Yardımcısı Şimşek, "BES desteği devam edecek; ancak şirketler düşük performansla yoluna devam edemez" dedi.

8 ARALIK, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
'BES desteği devam edecek'
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bireysel emeklilik sistemine (BES) sağlanan yüzde 25'lik devlet desteğinin devam edeceğini söylerken, sektördeki şirketlere ise "düşük performans" uyarısında bulunarak piyasayı yakından gözetlediklerini ve gerekirse düzenleme yapacaklarını açıkladı.

Şimşek, BES'e sağlanan desteğin bütçede çok önemli bir kaleme ulaşmaya başladığına dikkat çekerek, bu desteğin 2016 yılında 3-3.5 milyar liraya ulaşacak ilave bir yük anlamına geldiğini belirtti. Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği'nin, portföy yönetimi sektörünün 100 milyar liraya ulaşması nedeniyle düzenlediği toplantıda konuşan Şimşek, "BES büyük başarı hikayesi ve bu devam edecek. Birtakım öneriler ve ülke modelleri var, bunları çalışıyoruz. Ama şunu da bilin yüzde 25'lik destek bütçede çok önemli bir kaleme ulaşmaya başladı. Belki 2016 yılında 3-3.5 milyar liralık ilave bir yük demek. Bu bir çok bakanlığın bütçesinden kat kat daha yüksek bir rakama tekabül ediyor. Onun için beklentilerin bu çerçevede oluşturulması lazım" dedi.

Şimşek, portföy yönetim şirketlerinden de beklentiler olduğunu belirterek "Şimdi sırtınızı BES'e dayayıp yüksek ücretler, düşük performansla yolunuza devam edemezsiniz. Açık ve net olarak söylüyorum. Biz bu piyasayı yakından gözetliyoruz. Önümüzdeki dönemde de gerekirse düzenleme yapılır" dedi ve ekledi:

"Eğer hisse ağırlıklı ise bir endeks performansının tutturulması için aslında yöneticiye bile gerek kalmadan, pasif yönetim tarzıyla bir bilgisayar modeli bile yeterli olabiliyor. Bizim portföy yönetim şirketlerinin daha inovatif, daha verimli, daha düşük ücretlerle, daha iyi ve daha kaliteli, daha şeffaf bir şekilde hizmetler vermesi gerekiyor."

Halihazırda devlet bireysel emeklilik sistemine yatırılan her 100 TL için belli şartlar ve sınırlar altında 25 TL'lik katkı sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.