Bes mi Hayat Sigortası mı?

*Tasarruf yapmak istiyorum. Hayat sigortası mı, bireysel emeklilik mi yaptırmalıyım? Aralarında nasıl bir fark var? Bireysel emeklilik ve hayat sigortası ürünleri birbirine sık sık karıştırılmakl...

1.09.2008 03:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

*Tasarruf yapmak istiyorum. Hayat sigortası mı, bireysel emeklilik mi yaptırmalıyım? Aralarında nasıl bir fark var?

Bireysel emeklilik ve hayat sigortası ürünleri birbirine sık sık karıştırılmakla birlikte, aslında iki farklı amaca hizmet eden ürünlerdir. İdeal olanı her bireyin hem hayat sigortası hem de bireysel emeklilik planı olmasıdır.
Hayat sigortalarında vefat teminatı yer alırken, bireysel emeklilik ürünleri sadece birikime yönelik ürünlerdir. Amacınız sadece tasarruf yapmak ise, bireysel emeklilik size daha uygun olacaktır.

Herkese Uygun Ürün Var

*Eşim ve ben ayrı ayrı BES’e katıldık. Aylık düzenli ödeme yapıyoruz. Şu an 1 yaşında olan bir oğlumuz var. Oğlumuz, 18 yaşını geçtikten sonra eşim ve benim BES’lerimizi birleştirip oğlumuza devrebilir miyiz?

Bireysel Emeklilik Sistemi, emekliliğe yönelik birikim sağlamak amacıyla yatırılan katkı paylarının, katılımcılar adına açılan bireysel hesaplarda takip edildiği ve katkı payı ödemesi, yatırıma yönlendirme ve geri ödeme süreçlerinde katılımcılara vergi teşviklerinin sunulduğu bir kurguya sahiptir. Bu kurgu dahilinde katılımcı adına açılmış aynı veya farklı emeklilik şirketleri nezdindeki emeklilik hesaplarının birleştirilmesi mümkündür. Ancak farklı katılımcılara ait emeklilik hesaplarının birleştirilmesi veya bir hesabın başka bir kişiye devredilmesi mümkün değildir.

Anadolu Hayat Emeklilik olarak, 18 yaşından küçük olup Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olma imkanı bulunmayan çocukları için geleceğe yönelik birikim oluşturmak isteyen anne ve babaların bu ihtiyaçlarına cevap veren bir hayat sigortası ürünü sunuyoruz. Sunduğumuz bu ürün “Herkese Birikim Sigortası” adını taşıyor. Bu ürün, 18 yaşından küçük çocukların da dahil olabildiği, sigorta ettiren sıfatıyla ebeveynlerin çocukları adına yatırdıkları primlerin herhangi bir risk primi kesintisi olmadan yatırıma yönlendirildiği, asgari 10 yıl süreli ve vergi teşvikleri de içeren bir ürün. Kısacası, çocuğunuz için yaşı her ne olursa olsun söz konusu ürün kapsamında uzun vadeli bir birikim oluşturmanız mümkün.

Birden Fazla Hesap İçin Vergi Avantajı

*Ücretli çalışanım. Şirketim benim için bireysel emeklilik hesabıma katkı payı ödüyor. Ben bir başka hesap daha açtırmak istiyorum. Bu hesap için de vergi avantajım olur mu?

Bildiğiniz gibi, işverenlerce çalışanları adına ödenen katkı payları, işverenlerin vergi matrahının tespitinde gider olarak indirilebilmekte. Buna ek olarak, sizin de katkı payı ödemeniz durumunda, vergi mevzuatına göre, işvereninizce gider olarak dikkate alınan tutar ile sizin vergi matrahınızdan indirim konusu yapabileceğiniz katkı payı tutarı toplamının, katkı paylarının ödendiği aydaki brüt ücretinizin yüzde 10’unu ve yıllık olarak da brüt asgari ücretin yıllık tutarını aşmaması gerekiyor. Hem işvereninizin katkı payı ödediği, hem de sizin katkı payı ödediğiniz durumda, bu sınır dahilinde hem işvereninizin hem de sizin vergi avantajından faydalanmanız mümkün olmakla beraber, toplam ödenen tutarın mevzuatta belirlenen sınırı aşması halinde vergi avantajının öncelikli olarak işvereninizce mi, yoksa sizin tarafınızdan mı kullanılacağı konusunun taraflarca serbestçe belirlenmesi mümkün.

hed

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sandıkları Bes’e Aktarmak Nasıl Fayda Sağlar?

*Uluslararası bir şirkette çalışıyorum. Özel bir emeklilik sandığımız var. Şirket yönetimi bu sandığı BES’e aktarmayı planlıyor. Bu bana nasıl fayda sağlayacak?

Kurumunuzun emeklilik sandığı kapsamında oluşan emekliliğe yönelik birikimlerinizin Bireysel Emeklilik Sistemi’ne aktarılmasıyla;

-Sistemin sunmakta olduğu vergi avantajlarından yararlanma,
-Sisteme girişte giriş aidatı ödememe ve aktarılan tutar üzerinden herhangi bir kesintiye tabi olmama,
-Birikimlerinizin adınıza açılmış bireysel emeklilik hesabınıza aktarılmasıyla sistemin sunduğu daha şeffaf, daha esnek ve daha güvenilir yapısından yararlanma imkanlarına sahip olacaksınız. Örneğin katkı payı tutarınızı istediğiniz zaman, fon kompozisyonunuzu yılda 6 kez, sahip olduğunuz emeklilik planınızı yılda 4 kez, emeklilik şirketinizi de en az bir yıl ilgili şirkette kalma şartıyla dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Bunların yanında birikimlerinizi hem emeklilik şirketi hem de Takasbank nezdinde dilediğiniz zaman sorgulayabilme ve hesabınıza ara ödemeler yapabilme imkanına kavuşacaksınız.

Grup Sözleşmeleri

*Kalabalık bir aileyiz. Ailecek BES’e katılmak istiyoruz. Bizim gibi küçük gruplar için BES’de özel planlar yapılıyor mu?

Bireysel Emeklilik Mevzuatı açısından bir tüzel kişinin grup kurucusu veya sponsor olarak yer almadığı durumlarda grup emeklilik planı oluşturulması mümkün değil. Ancak, Anadolu Hayat Emeklilik’in ailelerin ihtiyaçlarına yönelik tasarladığı özel ürünleri var. Ailesinin geleceğini güvence altına almak isteyen kişilerin ihtiyaçlarını da düşünerek BES+ Ailem adı altında bir ürün paketi oluşturduk. Bu paket kapsamında, anne ve/veya babaya bireysel emeklilik hesabı, 18 yaşından küçük çocuklarına da “Herkese Birikim Sigortası” sunuyoruz. Ayrıca, aynı paket kapsamında anne ve/veya babanın bireysel emeklilik ürününün yanında “Yıllık Hayat” veya “Tehlikeli Hastalık Teminatlı Hayat Sigortası” ürünlerini de alabilmesi mümkün oluyor.

Yurtdışından Aktarım Mümkün mü?

*Uzun yıllar yurtdışında çalıştım. Türkiye’ye kesin dönüş yaptım. Yurtdışındaki emeklilik hesabımı Türkiye’de BES’e aktarabilir miyim; nasıl?

Emeklilik hesabına sahip olduğunuz ülkenin emeklilik ve vergi mevzuatı hükümleri dahilinde ilgili ülkedeki emeklilik birikiminizin Türkiye’de sahip olduğunuz bireysel emeklilik hesabınıza aktarılması mümkün. Aktarım işlemiyle ilgili prosedürleri emekli olduğunuz ülkedeki yetkili mercilerden öğrenebilirsiniz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.