BES: Vergi Avantajı

Ücretli Çalışan Ücretli çalışan olarak vergi avantajından nasıl faydalanabilirim?Ücretli çalışansanız; kendiniz ve/veya eşiniz adına ödediğiniz katkı paylarını, ödediğiniz ayda elde ettiğiniz ücre...

1.07.2008 03:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

Ücretli Çalışan

Ücretli çalışan olarak vergi avantajından nasıl faydalanabilirim?
Ücretli çalışansanız; kendiniz ve/veya eşiniz adına ödediğiniz katkı paylarını, ödediğiniz ayda elde ettiğiniz ücretin yüzde 10'unu ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak kaydıyla gelir vergisi matrahından indirebilirsiniz.

1.200 YTL brüt ücret alan çalışan olarak, ödediğiniz 120 YTL'lik katkı payının tamamını gelir vergisi matrahından indirebilirsiniz. Çünkü ödediğiniz katkı payı tutarı (120 YTL) aylık brüt ücretinizin yüzde 10’unu (120 YTL) aşmamaktadır. Katkı payı ödemesi yaptığınız ayda gelir vergisi diliminizin yüzde 20 olduğu varsayıldığında 120 YTL’nin yüzde 20’si olan 24 YTL, size vergi avantajı olarak geri dönecektir. Böylece ödediğiniz 120 YTL’nin size gerçek maliyeti 96 YTL olacaktır.

Serbest Meslek Sahipleri

Serbest Meslek Sahibi olarak vergi avantajından nasıl faydalanabilirim?
Serbest meslek sahibiyseniz ve yıllık beyanname veriyorsanız; yıllık gelirlerinizin yüzde 10'unu ve asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak kaydıyla, kendiniz ve/veya eşiniz adına ödediğiniz katkı payları toplamını, gelirin elde edildiği yılda ödemeniz şartıyla, vergi matrahından indirebilirsiniz.

Ödediğiniz 2.000 YTL'lik katkı payı, beyan ettiğiniz 20.000 YTL’lik yıllık gelirin yüzde 10’unu (2.000 YTL) ve asgari ücretin yıllık tutarını aşmadığı için, bu tutarın tamamını gelir vergisi matrahınızdan indirebiliyorsunuz. Böylece yatırdığınız katkı payının size gerçek maliyeti yıllık 2000 YTL değil, 1600 YTL olmaktadır.

Anlamlı Birikim İçin 3 Önemli Gösterge Var

Emekliliğimde anlamlı bir birikime sahip olmak için, en az ne kadar katkı payı ödemeliyim?
Bireysel Emeklilik Sisteminde emeklilik döneminde elde edeceğiniz birikimin büyüklüğü;
• Sistemde katkı payı ödeyeceğiniz süreye,
• Düzenli katkı payı ve mümkünse yapacağınız ek katkı payı tutarlarınıza ve
• Seçeceğiniz emeklilik yatırım fonlarının getirilerine bağlı olarak gerçekleşecektir. Dolayısıyla, size tavsiyemiz tasarrufa bütçenizin el verdiği en yüksek tutar ile olabildiğince erken başlamanız ve buna ek olarak da doğru plan ve fonları tercih etmeniz olacaktır. Emeklilik döneminizde bugünkü hayat standardınızın devamını sağlamak için ihtiyaç duyacağınız emeklilik birikimi veya düzenli geliri sağlamaya yönelik olarak ne kadar katkı payı ödemeniz gerektiği ve risk/getiri tercihlerinize hangi fonların uygun olacağı konularında şirketimizin çağrı merkezi veya web sitesinden veya da lisanslı bireysel emeklilik aracılarımızdan detaylı bilgi almanız mümkündür.


Birden Fazla Plan Satın Almak Mümkün mü?

Kendime birden fazla emeklilik planı satın alabilir miyim?
Aynı veya farklı emeklilik şirketleri nezdinde birden fazla emeklilik planı satın almanız mümkün. Bu konuda bir sınırlama bulunmuyor. Ancak, birden çok emeklilik planına sahip olmanızın, ürün performanslarını karşılaştırabilmenize olanak sağlamasına rağmen katkı payı tutarınıza bağlı olarak düşen kesinti oranlarından azami ölçüde yararlanamamanıza ve de takip zorluğuna neden olabileceğini de unutmamanızı tavsiye ederiz.

Emeklilik Alternatifleri

Hayat sigortası poliçemi bireysel emeklilik sistemine aktardım. 5 yıl sonra emekli olacağım. Birikimimi toplu mu almak zorundayım, yoksa maaşa bağlatabilir miyim?
Emeklilik hakkı kazanan katılımcı, hesabındaki birikimin tamamının veya bir kısmının;
• katkı payı ödeyerek emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilmeye devam etmesini,
• toplu olarak ödenmesini,
• emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilmeye devam ederken hazırlanacak bir ‘’programlı geri ödeme planı’’ çerçevesinde aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık dönemlerde düzenli olarak ödenmesini veya
• yapacağı yıllık gelir sigortası sözleşmesine aktarılması ve bu sözleşme çerçevesinde kendisine maaş bağlanmasını talep edebilir.

Katkı Payı

Toplu Ödeme Mümkün

Katkı payımı aylık değil yıllık olarak toplu halde ödeyebilir miyim, bu bana avantaj sağlar mı?

Katkı paylarınızı aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık olarak ödeyebilirsiniz. Anadolu Hayat Emeklilik’te ödenen katkı payı tutarı arttıkça yönetim gideri kesintisi oranı azalmaktadır. Katkı paylarınızı yıllık olarak ödediğinizde katkı payı tutarınız artacağından daha düşük bir yönetim gideri kesintisine tabi olabilirsiniz.

Şirket Değiştirirken Giriş Aidatına Dikkat

Emeklik sözleşmesi satın aldığım şirketi değiştirmek istiyorum. Bir başka şirkete geçerken kayıp ya da kazanç söz konusu mu?

Emeklilik sözleşmenizin yürürlük tarihinden itibaren 1 yıl geçtikten sonra birikimlerinizin başka bir emeklilik şirketine aktarılmasını isteyebilirsiniz. Aktarım yapmanız halinde emekli olmanız için gerekli süre ile ilgili kaybınız olmaz. Aktarım yapılan emeklilik şirketi yeni emeklilik sözleşmesi için giriş aidatı almaz. Ancak mevcut emeklilik şirketi tarafından giriş aidatının alınması ertelenmişse aktarım sırasında bu tutar birikimlerinizden indirilir.

Grup Sözleşmeleri

Kesintiler Daha Düşük Oluyor

Çalıştığım kurum çalışanları adına katkı payı ödemiyor. Şirketin bir grup çalışanı olarak kendimize emeklilik sözleşmesi yaptırmak istiyoruz. Grup olarak sözleşme yaptırmak bireysel olarak sözleşme yaptırmaktan daha avantajlı olur mu?

Grup emeklilik sözleşmesi, en az on kişiyi kapsayacak şekilde düzenlenen emeklilik sözleşmesidir. On kişiden az olsa dahi bir işyerinde, tüzel kişiliği haiz bir meslek kuruluşunda, dernekte ve sair kuruluşta veya grupta çalışan yahut üye olanların tamamını kapsayacak şekilde düzenlenen emeklilik sözleşmeleri de grup emeklilik sözleşmesi kapsamında değerlendirilir. Grup emeklilik planları, katılımcılara, bireysel emeklilik planlarında sahip olacakları tüm hakları daha uygun şartlarla sağlayan, işleyişi kolay planlardır. Grup emeklilik planlarında işletim masraflarının düşük olması nedeniyle, ferdi planlara göre daha düşük kesintiler uygulanır.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.