Kâr zorlaştı, şirket sayısı azalır

Uğur Erkan ile bireysel emeklilik sistemindeki tüm yenilikleri ve etkilerini masaya yatırdık...

18.02.2016 16:53:270
Paylaş Tweet Paylaş
Kâr zorlaştı, şirket sayısı azalır
Bireysel emeklilik sistemi, 5 milyon 900 bin katılımcı ve 47 milyar TL fon büyüklüğüne ulaştı. Sektörün önemli oyuncularından Anadolu Hayat Emeklilik’in genel müdürü Uğur Erkan’a göre, BES 2015’te 900 binin üzerinde katılımcıyla istikrarlı büyümesini sürdürüyor. Yönetici, “Bu yıl yeni fon girişleri iyiydi ama fon getirileri piyasadaki gelişmelere bağlı olduğundan en iyi yıllardan birisi değildi. 2016’da belirsizlikler azaldı, dolayısıyla fon getirilerinin ciddi katkısı olacağını düşünüyoruz. 2016 sonunda net 1 milyon katılımcıyla sistemde 7 milyona ulaşırız diye tahmin ediyoruz” diye konuşuyor. Bu büyümeye rağmen emeklilik şirketleri kârsızlıktan şikayetçi. Erkan, yeni mevzuatla kârlılığın daha da zora gireceği düşüncesinde. Her mevzuat değişikliğinin gelirlerini ciddi oranda düşürdüğünü anlatan yönetici, şu an sistemde 19 şirketin faaliyet gösterdiğini, bunlardan 3’ünün kâr, geri kalanının zarar ettiğine dikkat çekiyor. Yeni mevzuat değişikliğinin de sektörün kârlılığını ciddi sekteye uğratacağını anlatan yönetici, “Sisteme ortalama giriş yaşı 35. Yani biz insanların 21 yıl pazarda kalacağı varsayımı sonucunda belli kesintilerle hesaplar yapıyoruz. Bu sürenin sonunda makul bir getirimiz olsun istiyoruz. Yeni mevzuat kârlılığı yarıya düşürdü” diyor. Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Uğur Erkan ile bireysel emeklilik sistemindeki tüm yenilikleri ve etkilerini masaya yatırdık:
* Son bir yılda sistemde katılımcı sayısı ve fon tutarında büyümeler nasıl?
 2013’te devlet katkısı verilmesiyle iyi bir ivme yakalandı ve 1 milyon 25 bin katılımcı sisteme girdi. 2014’te ise katılımcı sayısı az bir gerilemeyle 940 bin büyüdü. Bu yıl da 2014’e benzer bir performans görülüyor, 900 binin üzerinde yeni katılımcı olacak. 2015, hem ekonomik hem siyasal olarak daha zordu. Yani sektör istikrarlı büyümesini sürdürüyor diyebiliriz. Sistemde 5 milyon 900 bin katılımcı ve 47 milyar TL fon büyüklüğüne geldik. Yeni fon yaratılması noktasında da kuvvetli geometrik büyümeler mevcut. 2014’te 10 milyon TL’ye yakın ciddi bir büyüme olmuştu. Bu yıl da yeni girişler iyiydi ama fon getirileri piyasadaki gelişmelere bağlı olduğundan en iyi yıllardan birisi değildi.
* 2016 nasıl geçecek?
 2016’da belirsizlikler azaldı, dolayısıyla fon getirilerinin ciddi katkısı olacağını düşünüyoruz. Faizlerin belki bir miktar geriye gelmesiyle ki tahvil ve bono ağırlıklı portföy toplamın yüzde 65’ini oluşturuyor, burada hızlı bir gelir artması olabilir. Yine hisse senedi piyasası iyileştikçe fon getirileri olumlu etkilenecek. Katılımcı sayısında 2016’da da 1 milyona yakın büyüme bekliyoruz. 2016 sonunda da net 1 milyon katılımcıyla sistemde 7 milyona ulaşırız diye tahmin ediyoruz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz