Küçüklerin oyun planı

Yılbaşında getirilen devlet katkısı uygulamasıyla BES 10’uncu yaşında çok daha fazla kişi için cazip hale geldi.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Küçüklerin oyun planı
Bireysel emeklilik sisteminde 17 oyuncu mevcut. Sistemde ilk 4 emeklilik şirketi, fon büyüklüğünün yüzde 72,4’üne, katılımcı sayısının yüzde 64,3’üne hakim. Ancak bu tablo, daha küçük ölçekli 13 şirketin büyüme planlarını engellemiyor. Küçüklerin de büyüme için iddialı hedefleri var. Orta vadede Vakıf Emeklilik ilk 3’ü, Halk Emeklilik ilk 5’i zorlamayı planlıyor. ING ve Axa inorganik büyüme fırsatlarına sıcak bakıyor. Yapı Kredi Sigorta ve Emekliliği satın alan Allianz, yoluna iki ayrı şirketle devam ediyor. Sektörde istediğini bulamayan Ergo Emeklilik de bireysel emeklilikte mevcudu koruma üzerine plan yapıyor.zenlemeler hedeflerine ulaştı. Yılbaşında getirilen devlet katkısı uygulamasıyla BES 10’uncu yaşında çok daha fazla kişi için cazip hale geldi. Öyle ki bu yılın ilk altı ayında sektörde rekor düzeyde, 550 bin yeni katılım gerçekleşti.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Geçen yılın ilk altı ayına göre bu yılın ilk yarısında net katılımcı sayısında yüzde 279, net katkı payı üretiminde ise yüzde 164 büyüme yaşandı. Hızlanan bu büyüme rakamları, sektördeki 17 şirketin de planlarını yeniden şekillendirmesini gerektiriyor. Aslında sisteme ilk 4 emeklilik şirketi egemen... Emeklilik Gözetim Merkezi’nin 9 Ağustos verilerine göre, 23,5 milyar TL büyüklüğe sahip sistemde ilk 4 şirketin fon büyüklüğü 17 milyar TL’ye ulaşıyor. Bu rakamla toplam fon büyüklüğünün yüzde 72,4’ünü ellerinde tutuyorlar. Fon büyüklüğünde lider Anadolu Hayat ve Emeklilik’in kendi başına payı yüzde 20’ye çıkıyor. 3,7 milyon toplam katılımcı sayısında da ilk 4’ün payı, 2,4 milyonla yüzde 64,3’ü buluyor.

Ama daha küçük ölçekli 13 şirket için bu tablo çok da engel değil... Fon hacminin yüzde 27,6’sını paylaşan bu şirketler, devlet katkısıyla hareketlenen yeni döneme yönelik iddialı hedefler ortaya koyuyor. Örneğin orta vadede Vakıf Emeklilik ilk 3’ü, Halk Emeklilik ilk 5’i zorlamayı planlıyor. Emeklilik alanında büyümek için ING ve Axa gibi satın almalara sıcak bakanlar da var. Yapı Kredi Sigorta ve Emeklilik’i satın alan Allianz ise iki ayrı şirketle yoluna devam ediyor. Sektörde istediğini bulamayan Ergo Emeklilik de bireysel emeklilikte mevcudu koruma üzerine plan yapıyor.

İKİNCİ LİGİN BÜYÜKLERİ
Şu anda fon büyüklüğü olarak ilk 4 şirket ile en yakın takipçisi iki şirket arasında açık ara, 2,5 kata yakın fark var. Büyüklerin takipçileri arasında Vakıf Emeklilik ve ING Emeklilik, rekabette daha öne çıkıyor. Hatta Vakıf Emeklilik, 2016 yılında sektörde ilk 3’e girmeyi hedefliyor. Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, bu büyümede vakıf ve sandıkların öncü olacağına inanıyor. “Sektörde 5’inci sırasındayız ama son yıl ilk 6 şirket arasında performansı en yüksek şirketiz” diyen Bostan, “Hedefimiz 2016’da sektördeki ilk 3’te yer almak. Bunun için Vakıfbank ve acentelerimizle iş ortaklığımızı derinleştiriyoruz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.