Rekabetin yeni rotası

Düşük faizli, enflasyonun tek haneli olduğu yeni dönemde, emeklilik fonları yatırımcılar için ciddi bir alternatif haline geldi.

1.01.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Rekabetin yeni rotası

Finansal hizmetlerin başkenti olarak kabul  edilen ABD'de 7 bin 679 adet yatırım fonu var. Türkiye'de 479 fon faaliyet gösteriyor. Yürürlükteki emeklilik fonlarının sayısı ise henüz sa­dece 133 düzeyinde. Aslında bu, rekabetin fonlar öze­linde şekillenmesi için yeterli değil. Ancak fon sayısı ve çeşidi arttıkça rekabetin hatları keskinleşiyor.

BES fonlarında rekabet, katılımcılara sunulan fon çeşitliliğinde ve tabii ki fon getirilerinde yaşanıyor. 2009 yılında bir duraklama süreci geçiren sektörün 2010'u 12 milyar TL fon büyüklüğüyle kapatması bek­leniyor. 2015 yılı sonunda ise hedef, 4 milyon katılımcı ve 48 milyar TL'lik bir hacme ulaşmak yönünde. 13 şirketin rekabet ettiği bireysel emeklilik sektö­ründe en büyük 4 şirket toplam fon büyüklüğünün yüzde 74'ünü elinde tutuyor. Emeklilik Gözetim Merkezi'nin 10 Aralık 2010 tarihli verilerine göre toplam fon büyüklüğü 11,8 milyar TL düzeyine ulaşmış durumda.
FON ÇEŞİTLİLİĞİ ARTACAK

PERFORMANS NASIL GELİŞİYOR?
Müşterilerimize 5 bireysel yatırım fonu sunuyoruz. Temel risk gruplarını hedefliyoruz. Yeni dönemde rekabette özellikle müşteri hizmetleri ve şirketlerin fon performansları belirleyici olacak.


HEDEF İLK 5

2011 hedefimiz sisteme daha fazla katılımcı kazandırmak yönünde. 2013 yılında yeni satışlarda ilk 5'i hedefliyoruz. Katılımcılarımıza daha fazla seçenek sunacağız. Yatırım olanaklarını genişletmeyi planlıyoruz.


GÜNDEMDEKİ FONLAR

Kıymetli madenler ve diğer emtiaya yatırım yapan emeklilik fonları ile faizsiz fonlar gündemimizde. Ekonomik istikrarın sağlanması ve yatırım aracı çeşitliliğinin ve derinliğinin artmasıyla fon çeşitliliği artacak.

Bireysel emeklilik fonlarında yatırımların büyük kısmı kamu kağıtlarında değerleniyor. Bu durumun kısa sü­rede çok fazla değişmesi beklenmese de şirketler fon çe­şitlendirmesine özel önem veriyor. Çünkü SPK'nın 11 Haziran 2010'da yürürlüğe giren yönetmeliğinin hem emeklilik şirketlerinin hem BES katılımcılarının hayatını olumlu yönde değiştirmesi bekle­niyor. Yeni yönetmelik, emeklilik yatırım fonlarının vadeli işlem ve opsiyonlar ile kıymetli madenlere yatırım yapabilmesinin yolunu açıyor. Böylece bireysel emeklilik şirketleri, katılımcılarına risk iş­tahlarına göre farklı planlar suna­bilecek.


DUYARLI 10 BİN MÜŞTERİ!

Anadolu Hayat Emeklilik hem katılımcı sayısında hem katılım­cıların yarattığı toplam fon tuta­rında sektörün lider şirketi. Aynı zamanda 19 farklı fonla fon çe­şitliliği açısından da lider ko­numda. Anadolu Hayat Genel Emeklilik Müdürü Mete Uğurlu, mevcut 19 fonla farklı müşteri ih­tiyaçlarını ve risk/getiri beklenti­lerini karşıladıklarını söylüyor. Uğurlu, "Muhafazakâr, dengeli ve agresif olarak sınıflandırdığımız risk kategorileri da­hilinde katılımcılara farklı fonlar ve dağılım seçenekleri sunuyoruz" diye konuşuyor.

2011 yılında fon çeşitlerini  artıracaklarını  ifade eden Uğurlu, fon tarafında yaşanan rekabete ilişkin ise şu de­ğerlendirmeyi yapıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.