"Satın alarak büyümeye çalışacağız"

Aviva Avrupa CEO'su Moneta, bu yapının büyüme fırsatlarını artıracağı görüşünde.

17.07.2015 20:48:230
Paylaş Tweet Paylaş
"Satın alarak büyümeye çalışacağız"
Aviva geçtiğimiz dönemde tüm Avrupa operasyonunu tek çatı altında topladı. Yeni bir strateji ve yönetim yapısıyla yeni hedefler koydu. Gelecek 5 yılda 4 trilyon Euro prim hedefleyen şirket, 2012’de hisse başına toplam getirilerini de ikiye katlamayı planlıyor.
Aviva Avrupa CEO'su Andrea Moneta, yeni hedeflere ulaşmada özellikle gelişmekte olan pazarların büyük katkısı olacağı görüşünde. Avrupa’da gelişmiş pazarlarda, yıllık büyümenin tek haneli olduğuna dikkat çeken Moneta, “Türkiye’de BES son 5 yılda yıllık yüzde 30’u bulan büyümeler gösterdi” diye konuşuyor. Avrupa’da, Rusya ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu Orta ve Doğu Avrupa pazarlarının gelecek potansiyeline çok güvendiklerini söyleyen yönetici, “Türkiye’de BES fonlarının GSYİH içerisindeki payı şu anda yüzde 1'ler düzeyinde. Önümüzdeki 10 yıl içinde bu oranın yüzde 5 olması bekleniyor. Aviva olarak biz 2007'deki net kârımızı 2012'de iki katına çıkarmak hedefindeyiz” diye konuşuyor.
Aviva, bireysel emeklilik alanında Türkiye’de Sabancı Grubu ile ortak. Moneta, ikinci yılını tamamlamak üzere olan AvivaSA ortaklığından çok memnun olduklarını söylüyor ve ekliyor:
“Sabancı ile ortaklığımız sayesinde şu anda pazardaki hiçbir yabancı oyuncunun sahip olmadığı bilgi birikimine sahip olduk. Ayrıca Akbank’ın sigorta ürünlerini satma konusunda artan güçlü performansı, bizi gelecek için heyecanlandırıyor. ”
Moneta, Aviva’nın Türkiye’de büyüme hedefinde olduğuna dikkat çekiyor. “Organik büyüme için planlar hazır” diyor. AvivaSA’nın emeklilikte sektör liderliğini sürdüreceğini, hayat branşında yeni ürünlerle daha çok pay hedeflediğini söylüyor. Yeni yatırıma da sıcak baktıklarına işaret eden yönetici şöyle devam ediyor:
“Kısa süre önce Hollanda’daki şirketimiz Delta Lloyd’u halka açma kararı aldık. Bu kararla önümüzdeki dönemde 1,1 milyar Euro’luk bir nakit yaratılması bekleniyor. Dolayısıyla paramız var. İlgimiz, iyi bir ortağımız ve yönetimimiz de var. Yani fırsat olursa Türkiye’de inorganik büyümeye açığız. Pazarda da bu açıdan potansiyel olduğunu görüyoruz.”
Aviva Avrupa CEO'su Andrea Moneta ile Aviva’nın yeni Türkiye planını konuştuk:

Avrupa’da hayat ve emeklilik sigortalarının performansı ne yönde gelişiyor? Kriz pazarı nasıl etkiledi?

Hayat ve emeklilik sigortalarında Avrupa, dünyanın en büyük pazarı konumunda. Avrupa’da toplam finansal pazarın büyüklüğü 40 trilyon Euro düzeyinde. Hayat ve emeklilik fonlarının büyüklüğü ise 4 trilyon gibi önemli bir rakama yaklaşıyor.
Uzun vadeli birikim açısından hayat sigortaları, Avrupa pazarı için hala önemli bir ihtiyaç. Ancak bugün gelinen noktada pazarın oldukça durağan olduğu söylenebilir. Büyüme hızı, ülkeler bazında değişiyor. Büyük gelişmiş pazarlarda yılda tek haneli büyümeler görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz