Yenilerin oyun planı

Bireysel emeklilik sistemine son 3 yılda 5 yeni oyuncu katıldı. Hepsinin ortak özelliği, arkalarında güçlü bir banka desteğinin olması. Bu nedenle iddialı hedefleri var. Halk Emeklilik ile Asya Emeklilik, 5 yılda ilk 5’te olmayı planlıyor.

16.11.2014 15:47:510
Paylaş Tweet Paylaş
Yenilerin oyun planı


JALE AKKAŞ / GRANT THORTON TÜRKİYE ORTAĞI
“BES'DE KONSOLİDASYONU KÂRSIZLIK HIZLANDIRIR"
ÖLÇEK ÖNEMLİ

Şirketler, BES ürünlerinin yanında hayat sigortaları satışı yaparak maliyetlerini karşılamaya çalışıyor. Kârlılığın yakalanabilmesi için belirli fon büyüklüğü eşiklerinin aşılmasına ihtiyaç var. Gelir kesintileri sonrası kârlılık, fon büyüklüğüne daha da bağlı bir hale geldi. Kısa vadeli kârsızlığın, şirketlerin pazardan çekilmesini tetiklemek yerine pazarda konsolidasyonu hızlandırabileceği öngörüyorum.

EN KÂRLISI GARANTİ
Sektörün kâr haritasına bakarsak 2013’te en kârlı şirket, Garanti Emeklilik oldu. Ardından Ziraat Emeklilik en yüksek kâr açıkladı. Yine yeni oyunculardan Halk Emeklilik ise Anadolu Hayat Emeklilik’ten sonra yüksek kâr açıklayan 4’üncü şirket konumunda. Yılı Fiba Emeklilik 1,7 milyon TL zarar ve Asya Emeklilik de 14,7 milyon TL zararla kapattı.

BANK ASYA VAKASI
Yeni oyuncular içinde Asya Emeklilik’in arkasında her ne kadar banka olsa da son zamanlarda Bank Asya hakkında sektörde çıkan spekülasyonlar ve yürüttüğü ortaklık görüşmelerinin sonuçsuz kalması, bankadan yüksek miktarda mevduat çıkışları hem banka hem Asya Emeklilik şirketinin geleceği hakkında soru işaretleri doğuruyor.

TUNÇ AKYURT/ PEPPERS&ROGERS YÖNETİCİ ORTAĞI
"KAMU BANKALARININ ŞİRKETLERİ ZİRVEYİ ZORLAR"
HIZLI GİRDİLER

Yeni oyuncular sektöre oldukça hızlı giriş yaptı. Özellikle güçlü banka ortaklarının uygun mevcut müşteri tabanlarına yapılan pazarlama kampanyaları sonucunda kısa zamanda çok sayıda katılımcıya ulaştıklarını görüyoruz. Bu büyümelerinin biraz hız keserek de olsa devam edeceğini düşünüyorum.

KİM ZORLAR?
Özellikle büyük devlet bankalarının orta ve uzun vadede sektörün ilk 5 oyuncusu arasına girmesi çok da sürpriz olmamalı. Lider 4 oyuncuyu zorlama potansiyeli olan oyuncuların Ziraat, Halk ve Vakıfbank gibi çok sayıda aktif müşteriye sahip ve şube ağı oldukça geniş devlet bankalarının emeklilik şirketlerinde olduğunu düşünüyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz