"Birleşmeler yeni yasayla hızlanacak"

Krizden büyük darbe alan faktoringde iyileşme başladı.

1.09.2009 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Birleşmeler yeni yasayla  hızlanacak"
Nida Bektaş, geçtiğimiz mayıs ayında faktoring sektörünün güçlü oyuncularından Yapı Kredi Faktoring’in genel müdürü oldu. Genç yönetici, işe başlar başlamaz ajandasında kriz nedeniyle yoğun bir gündem buldu. Bektaş, sektörde bu krizde nedeniyle yüzde 35’lere varan daralma yaşandığını söylüyor. Özellikle ihracat tarafında daralmanın yüksek olduğuna, bu alanın cirolara katkısının azaldığına dikkat çekiyor.
Yapı Kredi Faktoring’in bu dönemde sürekli müşterilere odaklanarak ciroyu koruduğuna dikkat çeken yönetici, “Pazar payımızı bile bir miktar artırdık” diyor.
Faktoring sektörü krizden henüz tam anlamıyla çıkmış değil. Yapı Kredi gibi sektörün güçlü şirketleri bile bu yıl ancak geçen yılki ciroyu yakalayabilmek hedefinde. Ancak Nida Bektaş, iyileşme sinyallerinin başladığına dikkat çekiyor. Daralmanın yüzde 25’lere gerilediğini, yeni müşteri, karşılıksız çek gibi sektör için önemli göstergelerin yeniden kriz öncesi seviyelere geldiğini söylüyor.
Yapı Kredi Faktoring, şu anda sektörde en büyük işlem hacmine sahip ikinci şirket konumunda. Bektaş, henüz yeniden liderlik planı yapmadıklarını söylüyor. Hedefi şöyle özetliyor:
 “Yakaladığımız yeni güzel projeler olursa yaparız. Ama genel olarak pazar paralelinde hareket etmeyi hedefliyoruz.”
Yapı Kredi Faktoring Genel Müdürü Nida Bektaş ile faktoring sektörünün performansını, yeni döneme yönelik beklentileri konuştuk:
Capital:  Faktoring sektörü son yıllarda hızlı bir gelişim gösterdi. 2009 nasıl geçiyor? Kriz sektörü nasıl, ne kadar etkiledi?
-  İlk çeyrekte sektörde yüzde 35’lik bir daralma oldu. Yeni açıklanan ikinci çeyrek verileri, daralmanın yüzde 25’lere gerilediğini gösteriyor. Yani ikinci 6 ayda olumluya giden bir trend görüyoruz. Biz toparlanmanın haziran ayından sonra olacağını düşünüyorduk.
Ancak zannediyorum olumlu trendi eylül sonrası, hatta belki sadece son çeyreğe yansıyacak şekilde ekim, kasım ve aralık aylarında daha net hissediyor olacağız. Avrupa’da, Amerika’da olan gelişmelerin Türkiye’yi etkilememesine imkan yok. Yerel piyasanın hareketlenmesi de az çok oradaki hareketlenmelere bağlı oluyor.
Capital:  Yapı Kredi Faktoring için tablo nasıl? Sizin performansınız nasıl gelişiyor? Yıl sonu hedefiniz ne yönde?
-  Biz Yapı Kredi Faktoring olarak pazardan çok uzak hareket etmeyi sevmiyoruz. Pazarla birlikte hareket etmek gayretindeyiz. 2008 ciromuz 5 milyar dolardı. 2009’da da aynı ciroyu hedefledik. 6’ncı ay sonuçlarına göre 2 milyar doları biraz geçen bir ciromuz var. Dolayısıyla hedeflerle paralel ilerliyoruz.
Kriz nedeniyle sadece hacimden ziyade müşteri ilişkisine odaklanmayı strateji olarak benimsedik. Uzun vadeli, sürekli ilişkiler sağlamayı ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Bunun da çok olumlu geri bildirimlerini alıyoruz.
Capital:  Geçtiğimiz 2 yılda, kriz nedeniyle çok müşteri kaybınız oldu mu?
-  Hayır olmadı. Faktoring, turnover’ın çok fazla olduğu, yani müşteri ilişkisinin çok hızlı değiştiği bir sektör. Biz de krizde bu konuya özen gösterdik. “One shut” dediğimiz tek seferlik işlemlerden ziyade, tedarikçi-bayi-ana sanayi ilişkisini kullanarak işlerin sürekliliğini sağlamanın yollarına baktık.  
İhracatta daralma daha fazla oldu. İhracat faktoringi krizden önce ciromuzdan yüzde 25-30 pay alıyordu. Krizde bu oran yüzde 30’lardan 25’e yaklaştı. Düşen ihracatın açığını yerel pazarla kapatıyoruz.
Capital:  Bu dönemde pazarda rekabet nasıl şekilleniyor? Sizin pazar payınız ne düzeyde?
Pazar payımız yüzde 21 düzeyinde. Geçtiğimiz dönemde sektörde lider konumdaydık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz