Bölgenin oyun kurucusu Türkiye olabilir

TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar ile global faktoring sektörünü, Türkiye’nin bu tablodaki yerini ve geleceği konuştuk.

28 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Bölgenin oyun kurucusu Türkiye olabilir
Türkiye, 30 milyar dolarlık global muhabirli ihracat faktoringinden yüzde 15 pay alıyor. TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar,bu payın dünya ticaretinin yön değiştirmesiyle 5 yılda yüzde 20’ye çıkmasını bekliyor.

“Dünyada ihracat faktoringinde daha kuvvetli bir ikinciliğimiz olacak” diyen yönetici, Türkiye’nin jeopolitik konumu nedeniyle bölgede oyun kurucu olabileceğine dikkat çekiyor.

Yılın ilk 6 ayında sektörün yüzde 23 büyümeyle 23 milyar dolara ulaştığını açıklayan Baydar, bu rakamın 2013 sonunda 44-45 milyar dolara ve 2018’de 100 milyar dolara ulaşacağını düşünüyor.

Dünyada faktoring sektörünün toplam hacmi, 3 trilyon doları buluyor. Bu rakam içinde 30 milyar dolar, Türk oyuncuların da pay aldığı muhabirli ihracat faktoringi işlemlerinden geliyor. Türkiye bu alanda, TEB Faktoring’in etkin gücüyle yüzde 15 pazar payına sahip.

TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar, her yıl yüzde 20’nin üzerinde büyüyen bu alanda Türkiye’nin daha fazla pay alacağını öngörüyor. Dünyada ticaretin yön değiştirmesiyle Türkiye’nin bölgede oyun kurucu olabileceğine inanan Baydar, “Dünyada ihracat faktoringinde daha kuvvetli bir ikinciliğimiz olacak, 5 yıl içinde bu pazarda Türkiye’nin payı yüzde 20’ye çıkar" diyor.

Çağatay Baydar, Türk faktoring sektörü için de umutlu konuşuyor. Sektörün ilk 6 ayda yüzde 23 büyüme gösterdiğini aktaran Baydar’a göre, bu yıl sonu 44-45 milyar dolar olacak sektörün hacmi 5 yıl içinde 100 milyar dolara çıkacak. Yönetici bu olumlu tablo içinde TEB Faktoring için de iki yılda yüzde 30 büyüme bekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.