Lider faktoring liderliğini sürdürüyor

Lider faktoring Türkiye kurumsal yönetim derneği tarafından ilk kez verilen kurumsal yönetim ödülünü aldı.

1.03.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Lider faktoring liderliğini sürdürüyor


Faktoring Derneği'nin açıkladığı sonuçlara göre yurtiçi işlem hacmi açısından, 2010 yılında tüm faktoring şirketleri arasında 8'inci sırada yer alan Lider Faktoring, banka dışı faktoring şirketleri arasında yapılan sıralamada iki yıldır liderliğini koruyor. 2010 yılında toplam 1,24 milyar TL'nin üzerinde faktoring işlemi, çoğunluğu sanayici olan yaklaşık 13 bin 500 KOBİ müşterisiyle Lider Faktoring, sektörde 1 milyar TL üzerinde işlem yapan ilk banka dışı, bağımsız faktoring şirket oldu. Son üç yılda işlem hacmini bileşik olarak yıllık bazda yaklaşık yüzde 30 büyüten şirket, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği'nin (TKYD), TÜSİAD ve TÜRKONFED desteğiyle ilk kez verilmeye başlanan Kurumsal Yönetim Ödülü'nü aldı. İMKB Kurumsal Yönetim Endeksi'nde yer alan kuruluşların 2010 yılı derecelendirme notları dikkate alınarak yapılan değerlendirme sonucunda, dereceye giren kuruluşlar, Kurumsal Yönetim Zirvesi kapsamında düzenlenen törenle ilk kez ödüllendirildi. Lider Faktoring Genel Müdürü Can Güney, alınan ödülün bu yıl ilk kez verildiğini ve bu anlamda çok değerli olduğunu ifade ediyor. Güney, "Aldığımız ödülün bize verdiği en önemli mesaj, yaptığımız işlerin doğru olduğunun bağımsız bir göz tarafından da tasdik edilmesi. Lider Faktoring yıllar içinde hep daha iyiyi yapma adına sürekli gelişim ve değişime inanarak hareketetti. Kurumsal yönetim açısından yaptığı gelişmenin bu ödül sayesinde takdir edilmiş olması bizlere bir kez daha doğru yolda olduğumuzu gösterdi" diyor. Lider Faktoring Genel Müdürü Can Güney sorularımızı yanıtladı:

Lider Faktoring'in aldığı en önemli ödül nedir?
Şirketimizin aldığı en önemli ödül Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği'nin (TKYD) TÜSİAD ve TÜRKONFED desteğiyle ilk kez verilmeye başlanan Kurumsal Yönetim Ödülü. İMKB Kurumsal Yönetim Endeksi'nde yer alan kuruluşların 2010 yılı derecelendirme notları dikkate alınarak yapılan değerlendirme sonucunda, dereceye giren kuruluşlar 4'üncü Kurumsal Yönetim Zirvesi kapsamında düzenlenen törenle ilk kez ödüllendirildi. Bu kapsamda halka açık olmayan, kurumsal yönetim derecelendirme notuna sahip olan kuruluşlar arasında, en yüksek nota sahip olan Lider Faktoring birincilik ödülünü kazandı. Kurumsal yönetim ilkelerine gönülden inanan ve bu ilkeleri herhangi bir yaptırım ya da zorunluluk olmadan uygulayan Lider Faktoring olarak büyüme, gelişme ve değişime olan inancımızla bağlantılı uyguladığımız kurumsal yönetim ilkelerinden dolayı ödüllendirildiğimiz için haklı bir gurur ve mutluluk duyuyoruz.

Ödül süreci nasıl başladı? Ödüle nasıl hazırlandınız?
2008 yılından beri halka açık bir şirket olmadığı halde kurumsal yönetim derecelendirme notu alan Lider Faktoring, büyümeye devam ederken adillik, hesap verilebilirlik, şeffaflık ve kurumsal sorumluluk ilkelerinden ödün vermedi. Bu sayede kurumsal yönetim derecelendirme notunu her yıl yükseltip birinciliğe hak kazandı. Lider Faktoring, ilk kez Haziran 2008'de Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri tarafından 10 üzerinden 6,97 aldı. 2009 yılında notunu 7,26'ya yükselterek güncelletti. Son olarak kurumsal yönetim derecelendirme notumuz Haziran 2010 tarihi itibarıyla 7,52 olarak revize edildi ve yine artırıldı. Bu not artışlarının ana nedenleri Lider Faktoring'in kurumsal yönetim ilkelerine verdiği önem, bunu sürekli ve dinamik bir süreç olarak yürütmekteki isteği diyebiliriz. Bu doğrultuda ilk derecelendirme notunun tahsis edilmesinden bu yana geçen süre içinde gerçekleştirmiş olduğumuz iyileştirmeler de notumuzun yükselmesine önemli katkı sağladı. Daha önce belirttiğimiz gibi tamamen gönüllülük esasıyla yürüttüğümüz bu çalışmalarda amacımız şirketimizi arzu edilen ve sürdürülebilir bir kurumsal yapıya oturtmak. Bu çalışmalar, dün olduğu gibi bugün de kesintisiz devam edecek ve sürekli olarak çıtamızı daha yükseğe oturtmaya çalışacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz