Müşteri sayısında ilk 3'ü hedefliyoruz

Tam Faktoring Genel Müdürü Hasan Erkan Anlar, şirketin kısa sürede geldiği noktayı ve KOBİ odaklı yeni iş modellerini anlatıyor.

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Müşteri sayısında ilk 3'ü hedefliyoruz
Faktoringin yeni oyuncularından Tam Faktoring, ilk 9 aydaki büyüme hızıyla sektörde iddialı olduğunun işaretlerini veriyor. Şirket, 2012 sonunda ilk 7 ayında 65 milyar TL ciro ve bin müşteriye ulaştı. Şirket, küçük ve orta boy işletmelere yönelerek, KOBİ’lere yakın dağıtım ağı stratejisiyle farklılaşmayı hedefliyor. Bu yılın sektör ve şirket için daha iyi geçeceğine inanan Tam Faktoring Genel Müdürü HASAN ERKAN ANLAR, “2013’te agresif büyüyeceğiz. 15 yeni şube açacağız. 5 yıl sonra sektörde müşteri sayısı anlamında ilk 3’te yer almayı planlıyoruz” diyor. Faktoringin en yeni oyuncularından Tam Faktorİng, sektöre I112I1 bir giriş yaptı. Kuruluşundan bugüne geçen 9 ayda İstanbul’da KOBİ’lerin yoğunlukta olduğu noktalarda 6 şube açtı. 2012 sonu itibariyle cirosunu 65 milyon TL’ye çıkardı. Ulaştığı 1000 müşteri sayısıyla da sektörün ilk 20’si arasına girdi. Zaten şirketin bu alanda iddialı hedefleri var. Tam Faktoring Genel Müdürü Hasan Erkan Anlar, önümüzdeki 5 yılda müşteri sayısında sektörün ilk 3 oyuncusu arasında olmayı planladıklarını açıklıyor. Şirket, bu hedef doğrultusunda bu yılın ilk 2 ayında da müşteri sayısını yüzde 20 artışla bin 200’e çıkarmış durumda. “Bizim ana segmentimiz KOBİ’ler...” diyen Anlar, bu yıl ağırlıkla Anadolu’da olmak üzere 15 yeni şube açacaklarını belirtiyor. Actera özel girişim fonunun kurduğu Vektor Yatırım Holding’in şirketi olan Tam Faktoring, bu yıl da agresif büyümeyi planlıyor. Anlar, 2013 yılı hedeflerini şöyle özetliyor: “Bu yılsonunda müşteri sayımız, 2012 yılsonu bin sayısından en az 3 kat fazla olacak. Aktif büyüklüğümüzün 200 milyon TL’nin üzerinde olmasını hedefliyorum.” Tam Faktoring Genel Müdürü Hasan Erkan Anlar, şirketin kısa sürede geldiği noktayı ve KOBİ odaklı yeni iş modellerini anlatıyor:

Capital: Yeni kurulan bir şirket olarak ilk yılınızda nasıl bir performans gösterdiniz?
2011 yılının Temmuz ayında kuruluş izni aldık. Ben Aralık ayında görevime başladım. Öncesinde Garanti Faktoring’de genel müdür yar-dımcısıydım. Kuruluş izninin ardından BDDK’dan faaliyet izni almak için gerekli çalışmaları hızla yaptık. Mayıs ayı ortasında da faaliyet iznimizi aldık ve Tam Faktoring adıyla faaliyete başladık. Özel sermaye fonu Actera’nrn kurduğu Vector Yatırım Holding şirketi bizim ana ortağımız. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Vector Yatırım Holdingin yüzde 9,5 ortaklığına sahip. Şirketimizin 82 Milyon TL ödenmiş sermayesi bulunuyor. Sektörün en büyük ikinci sermayesine sahibiz. Bu sermaye, İş planımız ne kadar agresif olduğunu gösteriyor. 2012 yılında şubeleşmemizin ilk adımlarını attık ve İstanbul’da 6 şube açtık. Şu anda İkitelli, Dudullu, Gebze, Beylikdüzü, Bayrampaşa-Topçular ve Pendik’te şubelerimiz bulunuyor. 2012 yılı sonu itibariyle bin müşteriye ulaştık. 7 ay içinde sektörde müşteri sayısı anlamında ilk 20 şirketten biri haline geldik. 2012 sonunda 65 milyon TL ciro elde ettik.

Capital: Peki büyüme stratejiniz nasıl olacak?
Bizim ana segmentimiz KOBİ’ler olacak. Bizi sektörde farklı kılan dağıtım modelimiz... Daha az penetre edilmiş noktalara en hızlı şekilde ulaşmak istiyoruz. Hedefimiz güvenilir, şeffaf ve modern olmak. KOBİ’lerin her an uğrayabilecekleri, işlemlerini hızla yapabilecekleri modern, şeffaf, giriş katında bulunan şubeler açıyoruz. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın ortaklığı da çok önemli bir katma değer. Banka bize 3 yıllık bir finansman kolaylığı da sağladı. İstediğimiz zaman kullanabileceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz