Sektör büyüyor yarış hızlanıyor

Gelecek 3 yılda sektörün 100 milyar TL'lik hacmi aşacağı tahmin ediliyor.

1.04.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sektör büyüyor yarış hızlanıyor


Faktoring, Türkiye'nin hızlı ve istikrarlı büyüyen sektörlerinden...  Türkiye'de 1980lerin sonlarında oluşmaya başlayan sektör, yılda ortalama yüzde 44'lük bir büyüme performansı sergiledi. Son 5 yılda da ciddi bir hareketlilik kazandı. 2005 yılında 13,9 milyar dolar düzeyinde olan sektörün hacmi, o tarihten bu yana yüzde 270 büyüyerek 2010 yılında 51,5 milyar dolara ulaştı. Bankacılıktan sonra ikinci büyük finans sektörü olan faktoringin, GSMH içindeki payı da yüzde 7'yi yakaladı. Aslına bakılırsa faktoring, bankacılık sektörünün hep güçlü bir alternatifi oldu. Krizin yaşandığı 2009 yılında bankacılık sektörü yüzde 7 büyürken faktoring yüzde 50 büyüme gösterdi. Bir anlamda bankaların ani karar değişikliklerine yine alternatif olmayı başardı. Ayrıca reel sektöre sağlanan kredilerdeki büyüme, bankacılık sektöründe yüzde 34 iken faktoringde yüzde 48 düzeyinde gerçekleşti. Bu tablo, sektör şirketleri arasında da hızlı bir rekabete yol açtı. Sektör büyürken birçok şirket bu rüzgarı arkasına alarak rekabette ön plana çıkmaya çalıştı.

ÖNE ÇIKAN ŞİRKETLER
Son 5 yılda aktiflerini en hızlı büyüten ilk 3 şirket Vakıf Faktoring, İş Faktoring ve TEB Faktoring oldu. Bu dönemde Vakıf'ın aktif büyüklüğü 14 katına ulaşırken İş Faktoring'in aktif büyüklüğü yaklaşık 12 katına, TEB'in aktif büyüklüğü ise 5 katına ulaştı. İşlem hacmi tarafında son 5 yılda en yüksek büyümeyi yine Vakıf ve İş Faktoring gerçekleştirdi. Vakıf Faktoring bu dönemde işlem hacmini 23 kat, İş Faktoring de yaklaşık 20 kat artırdı. Bu iki şirketi, işlem hacmini son 5 yılda 7,5 katına çıkaran Fiba Faktoring izledi. Yeni müşteri kazanımında son 5 yılın lideri TEB oldu. Son 5 yılda müşteri sayısını 6 katına taşıyan TEB Faktoring'i Fiba ve Yapı Kredi takip etti. Fiba Faktoring'in müşteri sayısı son 5 yılda yaklaşık 6 katına, Yapı Kredi'nin müşteri sayısı da yaklaşık 2 katına ulaştı. Son 5 yılda faktoring şirketleri kârlılık tarafında da yüksek performans gösterdi. Burada en çok yüzügülen şirket ise Deniz Faktoring oldu. Geride bıraktığımız 5 yılda herkesten öne çıkan bir performans sergileyen şirket, toplam kârını yaklaşık 7 kat artırdı. Sektörün en büyük 10 şirketi arasındaki kârlılık yarışında ikinci ve üçüncülüğü göğüsleyenler ise Fiba ve İş Faktoring oldu.

REKABET NEREYE GİDİYOR?
Faktoring sektörünün önünde büyüme konusunda gidilecek daha çok yol var. 2011 sonunda sektörde yüzde 30 büyüme beklenirken, önümüzdeki birkaç yıl içinde sektörün parasal hacminin 100 milyar TL'ye ulaşacağı tahmin ediliyor. Büyüme devam ederken sektörde sermayesi güçlü olan ve hizmet ağıyla öne çıkan şirketler dışında kalanların ise konsolide olması bekleniyor. Fortis Faktoring Genel Müdürü Rengin Ekmekçioğlu, "Sektörde global arenadaki gelişmelere paralel birleşmeler yaşanıyor. Önümüzdeki dönemde de buna paralel değişimlerin yaşanması kaçınılmaz" diyor. Öte yandan pazara yeni şirket girişlerinin de devam edeceği düşünülüyor. Faktoring Derneği Başkanı Zafer Ataman, "Rakip sayısı konusunda BDDK'dan aldığımız bilgilere göre artış var. Yerel şirketlerin birleşmeleri söz konusu değil. Sadece belki müşteri portföy satışları olabilir. Portföyler el değiştirebilir" diyor. Faktoring yasasının hayata geçirilmesi de önemli yeni dönem beklentileri arasında. Hedeflenen rakamlara ulaşmanın biraz zaman alacağını belirten Deniz Faktoring Genel Müdürü Mustafa Şahan, "Faktoring yasasının ivedilikle hayata geçirilmesi en öncelikli isteğimiz. Teknoloji anlamında sektörde yer alan oyuncuların kendilerini geliştirmesi, sektörün güvenilirliği ve şeffaflığı açısından önem taşıyor" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz