"Tedarik finansmanı büyüme getirecek"

Yapı Kredi Faktoring Genel Müdürü Bozkurt Çöteli ile sektörün önündeki fırsatları ve son dönem trendlerini konuştuk...

27 KASIM, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
"Tedarik finansmanı büyüme getirecek"

  •  Yurt içi faktoringinde son dönemde tedarik zinciri finansmanı öne çıkıyor. Bu alanda yeni de bir proje var. Bu projeyle tedarik finansmanının geleceği nasıl olacak? 

 Bugün tedarik zinciri finansmanının payı yüzde 10’un altındadır. FKB tedarik zinciri platformu üzerine çalışıyor, bir yazılım yazılıyor. 2018 yılında tamamlanacak. Kurulacak bu özel entegratör platformunu isteyen tüm kurumlar kullanabilecek. Sistemi kullanan ana şirketin tedarikçileri, istedikleri faturaları sistemden seçerek, iskonto ettirerek hızla ve kolayca kredi kullanabilecek. Bu projeyle faktoring şirketleri açısından hem operasyonel yük azalacak hem hız kazanılacak. Ayrıca ana şirket borçlu olduğundan faktoring şirketlerinin aldığı risk düşecek. Faktoring tarafında da fiyat ve maliyetler iyi etkilenecek. Tedarik zinciri finansmanında çok büyük bir potansiyel var, işlem hacminde önemli artış olacak. Bankaların da bu işe gireceğini düşünüyorum. Faktoring lisansı olan bankalar, yüksek sayıda bayi ya da tedarikçiyle çalışan gruplar ve büyük şirketlerle anlaşacak. Faktoring şirketleri daha orta ölçekli şirketlerle anlaşacak. Bu, tamamen kaynak maliyetleriyle ilgili. Örneğin hızlı tüketim şirketleri gibi büyük şirketlerde kredi maliyetleri çok düşük, bizim gücümüz yetmez ama bankaların yeter. Biz büyükler değil daha orta ölçekli şirketler için tedarik zinciri finansmanı çalışabiliriz. Örneğin bir inşaat şirketinin taşeronlarına ya da bir eczane deposunun eczanelerine tedarik finansmanı yapabiliriz. 

 Bu tablo dünyada da mı böyle? 

 İleride tedarik zinciri finansmanı, faktoringin ana konusu haline bile gelebilir. Dünyada da böyle… Faktoringde hacim ağırlıklı olarak tedarik finansmanından geliyor ve burada da ağırlıklı finansörler bankalar. Dünyada ikinci ağırlıklı ürün, gayrikabili rücu faktoring işlemleri. Burada da Türkiye’de olduğu gibi büyük oyuncular aktif. 

  •  Sektör olarak tedarik zinciri finansmanı için uzun vadeli projeksiyon yapıyor musunuz? 

 Sektörün algı problemi var. Yakın dönemde isim değişikliği düşünülüyor. Dünyada olduğu gibi “tedarik finansmanı” ismi alınsın isteniyor. İsim değişirse, algı değişecek mi bakacağız. Bir de bu alanın gelişmesinde bazı hukuki zorluklar var. Yurt dışında bir fatura kabul edildiği anda çek kadar sağlam bir teminat oluyor. Ama Türkiye’de faturaya her an itirazlar olabiliyor, kıymetli evrak gibi konumlanmıyor. Burada hukuki destek gelirse tedarik zinciri finansmanı çok hızlı büyüyecek. Ancak grupların, büyük şirketlerin hepsi bayi ağını, dağıtıcı ağını tedarik zinciri sistemine geçirmek istiyor, bunu görüyoruz. İleride tedarik finansmanının yurt içi faktoringde payı yüzde 90’lara çıkabilir. 

  •  Peki bu işin kârlılığı iyi mi? 

 Bizim için önemli olan, sisteme ne kadar yeni şirketin girdiği… Şu an kârlı değil. 3 bin müşterisi olan bir şirket için belki başta kârlılıkta düşüş olacak. Ama uzun vadede şirket 13 bin müşteriye ulaştığında iyi bir kârı olacak. Bugün de sektörde fiyat rekabeti var. Pasta büyüdüğünde kâr da büyüyecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.