Yeni kanun heyecanı

Sektörün 2023 hedefi 150 milyar dolar!

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni kanun heyecanı

Zafer Ataman, bütün bu beklentilerin reel sektöre finansman sağlayan faktoring için çok önemli olduğuna işaret ediyor ve ekliyor: “Biz bu olumlu tablo ile 2023 yılında faktoring hacminin ortalama yıllık yüzde 10 büyümeyle 150 milyar dolara ulaşacağını, eş zamanlı olarak da faktoringin Türkiye genelinde yaygınlaşmasını bekliyoruz”, Sektörde halen yurtiçi işlemler ağırlıkta, Ancak yeni dönemde ihracat faktoring tarafındaki potansiyele çok inanılıyor. Türkiye, ihracat faktoring ürününde dünyada işlem hacmi açısından son 5 yıldır düzenli olarak ilk 3 ülke arasında yer alıyor. Üstelik yıllık 135 milyar dolar seviyesindeki toplam ihracat hacminin henüz sadece yüzde 5’i faktoring üzerinden geçiyor. İthalat faktoringinde ise henüz önemli bir hacim yakalanamadı. Nergis Ayvaz, “240 milyar doları aşmış bir ithalat hacmi, bu ürün için de önemli potansiyel barındırıyor. Özellikle gelişmekte olan ve global krizden görece olarak birçok gelişmiş ülkeye göre daha az etkilenmekte olan bir ülke olarak, şirketlerin ithalat faktoringi işlemlerinde daha iştahlı olmasını bekliyoruz” diyor.

MUSTAFA SAHAN / DENİZ FAKTORİNG GM
“DAHA FAZLA KOBİ'YE ULAŞMALIYIZ"
YARISI KREDİ KULLANMIYOR
Türkiye’de bugün yaklaşık 3,2 milyon KOBİ olarak nitelendirdiğimiz firma var ve bu firmalar toplam istihdamın yüzde 78’ini, ihracatın yüzde 60’ını, toplam yatırımların yüzde 55’ini, toplam satışların yüzde 65’ini ve toplam katma değerin yüzde 55’ini oluşturuyor. Kredilerin ise sadece yüzde 24’ünü kullanıyorlar. Tüm finansal piyasalara bakıldığında KOBİ’lerin yüzde 50’si henüz hiç kredi kullanmamış durumda. Faktoring sektöründe KOBİ işlem hacmine işaret eden veri yok ne yazık ki... Ancak sektörün özelliği gereği toplam sektör hacminin önemli bölümünün KOBİ’lere kullandırılan kredilerden oluştuğunu söylemek yanlış olmaz. Deniz Faktoring’de KOBİ’lerin payı yaklaşık yüzde 25 düzeyinde.
POTANSİYEL NE KADAR?
Verilere bakıldığında gelecek yıllar için halen gidilecek çok yol olduğu görülüyor. Gelişmiş ekonomilerde faktoring sektörünün GSMH’ye oranı yüzde l5 ve üzerindeyken ülkemizde bu oran halen yüzde 4 seviyelerinde. Faktoring yasasının çıkması, mali piyasalar ve mali piyasaların bir alt segmenti olan faktoring sektörünün işleyişinin yasal bir çerçeveye oturtulması adına büyük önem taşıyor. Kanun, sektörün büyümesini ve gelişmesini hızlandıracak.

ALİ GÜRA Y DEMİR / SEKER FACTORING GM
“SEKTÖRÜN PERFORMANSI MEMNUNİYET VERİCİ"
ŞİRKETLER DEĞERLENİYOR
Reel piyasaya sağladığı finansman desteği önemli boyutlara ulaşan sektör, özellikle KOBİ’lerin fonlama ihtiyacına, ticaret hacimlerine ve hızlı büyümelerine destek sağlayan bir finansman tekniği olarak göze çarpıyor. Türkiye’de geçmişi yeni olmakla birlikte faktoring sektörünün performansı memnuniyet verici. Yıllar itibarıyla sektörde aktif büyüklük, işlem hacmi, müşteri sayısı, şube ve temsilcilik sayısı artıyor. Şirketlerin değerlendiğini ve sektöre her geçen yıl yabancı ilgisinin de arttığını görüyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz