Yeni kanun heyecanı

Sektörün 2023 hedefi 150 milyar dolar!

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni kanun heyecanı

Faktoring sektörü son 10 yıldır kesintisiz büyüyor. 2011 sonunda sektörün cirosu 70 milyar TL’yi aştı. Hedefte ise gelecek 5 yılda 100,2023 yılına kadar da 150 milyar dolarlık bir hacme ulaşmak var. Sektör profesyonelleri yeniden Meclis gündeminde olan yeni kanunun büyümeye katkı yapacağını öngörüyor. Sektöre kurumsallaşma, şeffaflık ve bilinirlik kazandıracak bu kanun, yeni ürünlerin de önünü açacak. Ağırlıklı KOBİ’ler olmak üzere bugün 70 bin şirketin faydalandığı faktoring yaygınlaşacak. Türkiye’de yaklaşık 14 yıllık geçmişi olan faktoring sektörü, büyümeyi sürdürüyor. 1990 yılından bu yana işlem hacmine göre yıllık ortalama büyüme oranı yüzde 41 düzeyinde. Özellikle 2008’de yaşanan ekonomik krizin ardından kullanımın da hızla arttığı görülüyor. Son 5 yılda ciddi hareketlilik kazanan sektör, bankacılıktan sonra reel sektöre sağladığı destek açısından ikinci büyük finans grubunu oluşturuyor. Sektörün GSMH içindeki payı son 5 yılda yüzde 3,7’den 5,7’lere çıktı. Aktif büyüklüğü ise 7,4 milyar TL’den 15,7 milyar TL’ye ulaştı. 2011 yılı sonu itibarıyla toplam 71 milyar TL ciro gerçekleştiren sektörde bugün 33 şube, 199 temsilcilik ve 4 bine yakın çalışanıyla 74 şirket faaliyet gösteriyor.
Toplam 70 bin şirket faktoring kullanıyor. Faktoring Derneği Başkanı Zafer Ataman, gelecek 10 yıl içinde sektörün artan bir ivmeyle büyümeye devam edeceğini söylüyor “Türkiye’nin öngörülen büyüme potansiyeline
dolara ulaşacağını düşünüyoruz” diye konuşuyor.

ÖNE ÇIKAN YENİ TRENDLER
Türkiye’de faktoring son 10 yılda dünya rakamlarının hayli üzerinde gelişti. 2011 yılında yurtiçi ve yurtdışı toplam ciroya göre dünyada 14’üncü sırada yer alan sektör, uluslararası faktoring cirosunda ise 11’inci sıraya yükseldi. Fiba Faktoring Genel Müdürü Oya Yüksel, sektörün ihracat faktoringi işlemlerinde Çin’in ardından ikinci sırada yer aldığına işaret ediyor ve ekliyor: “Bu yıl en az yüzde 20 düzeyinde büyüme bekliyorum. Türkiye’nin ihracat rakamında 500 milyar dolara ulaşmasının öngörüldüğü düşünülürse ihracat faktoringi hacminin de çok büyüyeceğini tahmin edebiliriz.” Ticaretin olduğu her yerde faktoring işlemi yapmak mümkün. Sektör de işte bu anlayışı yaygınlaştırmak için çalışıyor. Faktoringin ticaret hayatı içinde ne kadar önemli olduğunu anlatmak için çalışmalar yapılıyor. Amaçlardan biri halihazırda büyük şehirlerde yaygın olan kullanımı Anadolu’ya taşımak. Bu kapsamda şirketler, büyük şehirler dışındaki şube ve temsilciliklerinin sayısını artırma eğiliminde. Ayrıca proje bazlı ürünler, son dönemin öne çıkan trendlerinden. Örneğin enerji sektöründe elektrik alacakları, inşaat sektöründe taahhüt alacakları, turizm alacakları gibi konularda özel çözümler sunuluyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz