Yeni kanun heyecanı

Sektörün 2023 hedefi 150 milyar dolar!

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni kanun heyecanı

Sektörün en büyük problemlerinden biri olan menfi tespit davalarıyla ilgili maddenin kanunlaşması ile sektörün önü daha da açılacak. Bu maddenin kanunlaşabilmesi için fatura merkezi kurulması ön şart gibi görünüyor. Fatura merkezinin kurulması ise faturaların değerli evrak statüsüne geçmesinin önünü açabilecek. Bu da çek ve senetsiz yapılacak işlemlerin sektördeki oranını artıracak. Bu durum, sektörün beklenenden de daha fazla büyümesine sebep olacak.

DENİZ VERAL / EUROBANK TEKFEN İŞLEM BANKACILIĞI GMY
BU YIL YÜZDE 20 BUYUME BEKLİYORUZ'
EUROBANK TEKFEN’İN PLANI
Eurobank Tekfen olarak ciromuzu 2011 yıl sonunda 450 milyon TL’ye ulaştırdık. Bu paralelde müşteri sayımızda da yüzde 40 oranında bir artış sağladık. 2012 yılında hacmimizi ve ulaştığımız şirket sayısını büyütmeye devam edeceğiz. Kurumsal müşterilerle birlikte işlem adetlerimizi KOBİ segmentinde geliştirerek müşteri sayımızı artırmaya yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
SEKTÖR NASIL BÜYÜYECEK?
Ayrıca insan kaynağına ve teknolojiye yatırım yapmaya devam ederek ürünlerimizi ve hizmetimizi farklılaştırmak, önümüzdeki yıllar için önemsediğimiz konuların başında geliyor. 2012 yılında ekonominin bir miktar yavaşlaması beklentisine paralel olarak sektörümüzün büyüme oranı yüzde 20 civarında olacak. Yıllar itibarıyla dünyada faktoring hacmi ortalama yüzde 12 ile büyürken ülkemizde ortalamada yüzde 30 büyüme olduğunu göz önüne aldığımızda bu yıl yavaşlamaya rağmen yüzde 20 büyümenin yine oldukça önemli bir oran olduğunu düşünüyorum.
ÖNE ÇIKAN 2 KONU
Avrupa’daki krizin en önemli yansımasını bölgeye yapılan işlemlerde ihracat faktoringinin artması olarak görüyoruz. Özellikle KOBİ segmentindeki firmalarımızın bu ürüne talebi arttı. Bu sayede ihracatçı firmalarımız alacaklarını güvence altına aldıkları gibi işletme sermayesi gereksinimlerini karşılıyor ve alacakların tahsili için daha az zaman harcıyorlar. Sektör için bir diğer önemli gelişme olan yasanın Meclis’e gelmiş olması ve çıkması uzun vadede daha önemli olacak. Uluslararası piyasalara paralel uygulamaların artışı, sektörü ve pazarı geliştirici ve düzenleyici bir etki yaratacak.

ÇAĞATAYBAYDAR/TEB FAKTORİNG GM
İHRACAT FAKTORİNG HIZLI BÜYÜYOR
DÜNYADA İKİNCİYİZ
2011’de dünyada uluslararası faktoring hacmi yüzde 12 artarken, Türkiye’de yüzde 44 büyüme kaydetti. Bu da bize özellikle KOBİ’lerimizin garantili mal satma konusunda bilinçlendiğini gösteriyor. Türkiye’de ihracatın artışındaki rekora paralel olarak ihracat faktoringine olan ilgi de katlanarak artıyor. Türkiye bugün Çin’den sonra dünyanın ikinci büyük ihracat faktoringi yapan ülke konumunda. TEB Faktoring olarak biz de dünyanın en fazla ihracat faktoringi yapan ikinci şirketi konumundayız.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz