"Müşterinin yüzde 85'i gitti"

FİDER Başkanı Taşar, 2010'da işlem hacminde büyüme beklediklerini söylüyor.

17.07.2015 20:48:230
Paylaş Tweet Paylaş
"Müşterinin yüzde 85'i gitti"
işlemlerin kiralarının getirisi, leasing şirketlerinin kârını bugüne kadar belirli bir seviyede tuttu. Ancak 2008’de başlayan, 2009’da devam eden düşük hacim, 2010’dan itibaren sektörün kârlılığını olumsuz etkileyecek. Geçmiş yıllarda yapılan işlemlerin getirdiği kârlılık 2009 Eylül sonunda bitti. 2010’dan itibaren leasing sektöründe genel giderlerle ilgili daha ciddi tasarruflar yapılmaya başlanacak. Yani leasing sektörü açısından zor bir dönem bekliyoruz. Diğer yandan işlem hacminde 2 milyar dolarlar seviyesinde dibi gördüğümüzü düşünüyoruz. Yavaş yavaş KDV indiriminin kalkmasından ötürü ortaya çıkan algı da azalıyor. Bir de artık daha büyük hacimli işler yapıyoruz. Dolayısıyla 2010’da işlem hacminde bir artış öngörüyoruz. Benim görüşüm, gelecek yıl 3 milyar dolarlık bir hacme ulaşabileceğimiz yönünde. Bu da yüzde 30-35’lik bir büyüme anlamına gelir ki bu da iyidir. Eğer ekonomi genel anlamda iyi giderse 2012 gibi yani önümüzdeki 3 yıl içinde kayıplarımızı yerine koyarız.

Leasingde uzun zamandır beklenen bir yasa vardı. Burada son durum nedir? Yeni yasa ne zaman çıkacak, ne getirecek?
Önümüzdeki dönemde beklediğimiz büyümeyi en çok etkileyecek konulardan biri bu. Yeni kanunla beraber operasyonel leasing, sat ve geri kirala, yazılım leasingi gibi yeni ürünler de devreye girecek. Özellikle sat ve geri kirala, çok önemli bir ürün. Kriz döneminde KOBİ’ler için adeta can suyu.
BDDK kanunu hızla hazırladı ve Meclis’e gönderdi. Kanun şu anda plan bütçe komisyonunda ancak önceliğini kaybediyor. Biz takibini yapıyoruz ama hala bir hareket yok. İlk görüşmelerimizde, BDDK ile beraber bu kanunun 2009 Haziran’da çıkmasını hedeflemiştik.
Hali hazırda gecikmiş durumdayız. 2010 Haziran’a kadar çıkarsa iyi. Ama emin olun geçtiğimiz 2 yılda yaşanan kayıplarla sektör genel giderlerini karşılayamayacak hale gelmiş durumda. Yakından birtakım konsolidasyonlar başlayabilir. İstihdam azalabilir. Kanun ne kadar hızlı devreye girerse o kadar iyi olur.

REKABETİN YÖNÜ NASIL OLACAK?
İLK 10’A DİKKAT
Sektörde bugün BDDK’nın izin verdiği 74 şirket var. Finansal Kiralama Derneği’ne üye ise 37 şirket bulunuyor. Bu 37 şirket sektörün yüzde 98’ini temsil ediyor. Bunların yarattığı toplam hacmin de yüzde 90’ını ilk 10 şirket yapıyor. Bunlar banka iştiraki şirketler. Dolayısıyla sektör aslında kendi içinde konsolide olmuş görünüyor. Önümüzdeki dönem de yine ilk 10 şirket işi götürür.
YENİ DÖNEM Diğer yandan yeni kanunla birlikte özellikle operasyonel leasing konusunda uzmanlaşmış şirketlerin pazara girmesi söz konusu. Bugün yurtdışında sadece otomotiv sektöründe her üreticinin bir leasing şirketi olduğunu görüyorsunuz. Aynı şekilde inşaat şirketlerinin de kendi leasing şirketleri var. Türkiye’de de kısa süre önce ENKA kendi leasing şirketini kurdu. Operasyonel leasinge hazırlık başladı diyebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz