"Müşterinin yüzde 85'i gitti"

FİDER Başkanı Taşar, 2010'da işlem hacminde büyüme beklediklerini söylüyor.

17.07.2015 20:48:230
Paylaş Tweet Paylaş
"Müşterinin yüzde 85'i gitti"
Leasing sektörü son 2 yıldır zorda. KDV indiriminin kaldırılmasının ardından bir de krizden darbe alan sektörde, işlem hacmi yüzde 75 oranında daralma gösterdi. Finansal Kiralama Derneği (Fider) Başkanı Bülent Taşar, “Bu herhangi bir sektör için son derece rahatsız edici bir tablo” yorumunu yapıyor. Taşar’ın beklentisi gelecek 3 yılda kayıpların yerine konabileceği yönünde. Geçtiğimiz dönemde Maliye’nin bazı mal gruplarında KDV’yi yüzde 18’den yüzde 8’e çekmesini, olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyor. Geçtiğimiz haziran ayında çıkması beklenen, ancak hala çıkmamış olan leasing yasasının da bir an önce çıkarılmasının, sektöre can suyu olacağını düşünüyor.
Leasing sektörünün 2007 yılında 8,2 milyar dolar olan işlem hacmi, 2008 sonunda 5,3 milyar dolara geriledi. 2009’un ilk 9 ayında 1,6 milyar dolarlık işlem yapıldı. Bülent Taşar, sektörün yılı 2,3 milyar seviyesinde işlem hacmiyle kapatacağını söylüyor. 2010 içinse yüzde 30-35’lik bir büyümeyle 3 milyar dolar işlem hacmi öngörüyor.
Leasing şirketleri yeni dönemde düşük işlem hacminin yanında bir de kârsızlık sorunuyla karşı karşıya. Bülent Taşar, geçmiş dönemde yazılan işlerin, bugüne kadar şirketlere, kârlılığı belirli bir seviyede tutma imkanı verdiğini söylüyor. Ancak geçtiğimiz eylül ayından bu yana kârın, sadece yeni yazılan işlerden geldiğine dikkat çekiyor. 2008’de başlayan, 2009’da devam eden düşük hacmin, 2010’dan itibaren sektörün kârlılığını olumsuz etkileyeceğini söylüyor ve ekliyor:
“Geçtiğimiz 2 yılda yaşanan kayıplarla sektör bugün genel giderlerini karşılayamayacak hale gelmiş durumda. Yakında istihdam azalabilir. Birtakım konsolidasyonlar da söz konusu olabilir.”
Fider Başkanı Bülent Taşar ile leasing sektörünün son 2 yıllık performansını, yeni döneme yönelik beklentileri konuştuk. Sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

Leasing sektörü KDV’nin artırılmasından bu yana zorda. Bugün geldiğimiz noktada tablo nasıl? Sektörün performansı son 2 yılda nasıl gelişti?
Türkiye ekonomisi 2007 yılına kadar çok iyi gitti. Yıllık ortalama yüzde 6’nın üzerinde büyüme oldu. Leasing sektörü de buna paralel, ağırlıklı olarak KOBİ’lere hizmet vererek büyüme gösterdi. 2007 yılı sonunda, sektörün toplam işlem hacmi 8,2 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Ortalama işlem hacmi de 130 bin dolar düzeyinde oldu. 2008 yılında, kriz başlamadan önce, süratle alınan bir kararla KDV indirimi kaldırıldı. Birdenbire leasingin pahalılaştığına dair yanlış bir algı oluştu. Oysa KDV oranı leasingde KOBİ’leri sübvanse etmek amacıyla düşük tutuluyordu. Bu cari hale geldi. Yani aslında leasing sektörü değil KOBİ’ler sübvanse ediliyordu. Biz leasing şirketleri olarak bu sübvansiyona aracılık ediyorduk.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz