Şaşırtan yükseliş

Bankacılık dışı finans alanında faaliyet gösteren 11 kamu oyuncusu, sektörlerinde iddialı hedeflerle büyümeye odaklanıyor.

15.08.2014 15:08:200
Paylaş Tweet Paylaş
Şaşırtan yükseliş


SİGORTADA PAYI ARTIYOR
Kamunun en etkin olduğu alanlardan biri, elementer sigortacılık. Kamu kökenli Güneş Sigorta, Halk Sigorta ve Ziraat Sigorta’nın Türkiye Sigorta Birliği verilerine göre 2013 sonunda sektörden aldığı pay, yüzde 10,15’i buluyor.

Üstelik, kamunun elementer sigortacılıkta payı sürekli artış trendinde. Axa Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemal Ererdi, “Kamunun oranı, 2012 sonunda yüzde 9,91 iken 2014 yılının ilk üç ayında yüzde 11,91’e çıktı” diyor.

Ererdi’ye göre bu gelişmenin en temel nedeni, sektöre 2009’da adım atan Ziraat  Sigorta’nın sadece banka sigortacılığı üzerinden çok önemli büyüme performansı sergileyerek ilk 10 şirket içinde yer alması. Ererdi, “Ayrıca bu şirketlerin kamu işletmelerinin ve kamu projelerinin sigortalanmasında daha fazla tercih görmesi de prim üretimlerine katkıda bulunuyor” diyor.

Peppers&Rogers Finansal Hizmetlerden Sorumlu Yönetici Ortağı Tunç Akyurt ise bu pay artışının nedenini, kamu bankalarının tüm kanallarından mevcut müşterilerine sigorta satışında daha sistematik ve odaklı yaklaşmalarına bağlıyor.

“Bu trend sayesinde kamu sigorta şirketleri, kamu bankalarındaki sayısı 100 binlerle ifade edilen KOBİ’lere ticari müşterilere ve milyonlarca bireysel müşteriye daha etkin penetre olma şansı buldu” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.