Amacımız liderliği korumak

Yapı Kredi Sigorta’nın satın alımı sonrası 4 şirketin de başında olan isim Allianz CEO’su Solmaz Altın ile elementer ve BES pazarlarında gelecek planlarını, ortak yönetim stratejilerini konuştuk.

27 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Amacımız liderliği korumak
Yapı Kredi Sigorta’yı satın alan Alman Allianz, Türkiye’de liderlik koltuğuna oturdu. Allianz’ın bugün elementer tarafta 3 milyon TL prim üretimi ve BES’te 5 milyar TL’yi geçen fon büyüklüğü mevcut.

Allianz Türkiye CEO’su Solmaz Altın,“Türkiye’ye ciddi bir yatırım yaptık, orta vadede bu lider konumumuzu korumak amacındayız” diyor ve ekliyor: “Pazar payını büyütmek için de en güçlü şirket biziz. Sektörde başka hiçbir şirket bu güce sahip değil.”

Allianz Türkiye, temmuz ayında Yapı Kredi Sigorta’yı satın alarak sektörde liderlik koltuğuna oturdu. Bu konsolidasyon, hem elementer hem bireysel emeklilik tarafında dengeleri değiştirirdi.

Rakiplerin yeni oyun planları kurmasına neden oldu. Allianz şimdilik yoluna 4 şirketle devam etme kararı aldı. Elementer tarafta Yapı Kredi Sigorta ve Allianz Sigorta 2014 yılının ilk yarısında birleşecek.

BES tarafında ise isim değişimi sonrası Allianz Hayat ve Emeklilik ile Allianz Yaşam ve Emeklilik şirketleriyle faaliyeti sürdürecek. Satın alma sürecini de yöneten Allianz Türkiye CEO’su Solmaz Altın, yakaladıkları liderliği uzun süre daha korumayı hedefliyor.

Solmaz Altın, “İlk 8 ay verilerine göre hayat dışında yüzde 15,6 pazar payıyla lideriz. Hayat sigortalarında 9,2 ile üçüncü sıradayız. Bireysel emeklilikte yüzde 20,4 ile ilk sıradayız. Fonlarımızın toplamı 5 milyar TL’nin üzerinde, toplam katılımcı sayımız 520 bin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.