Düşük tavan fiyat sektörü aşağı çekti

Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami Koç ile sektörün mevcut tablosunu konuştuk...

18.10.2017 16:21:000
Paylaş Tweet Paylaş
Düşük tavan fiyat sektörü aşağı çekti

Elçin Cirik

ecirik@capital.com.tr

Aslında hayat dışı sigortacılık yıla iyi bir başlangıç yapmıştı. Ancak zorunlu trafik sigortalarında tavan fiyat uygulamasına geçilmesi, ilk yarıda büyümeyi olumsuz etkiledi. Öyle ki ilk 6 aylık prim üretimi sadece yüzde 7,5 arttı. Bu tabloda zorunlu trafik sigortaları prim üretiminde yüzde 11,5 düşüş olması etkili oldu. Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami Koç, “Bu sigorta zorunlu olduğu için politika yapıcının fiyatı kontrol etmesini normal görmek lazım. Ama tavan fiyat çok düşük belirlendi, tavan fiyat olmaktan çıkıp tek fiyat oldu. Tavan fiyat biraz daha yukarıda belirlenseydi aşağıda rekabet alanı olurdu” diyor. Koç, bu alanda riskli araçlar için uygulamaya geçilen havuz sisteminde oluşabilecek iki riske de dikkat çekiyor. Bugün havuz sistemine giren araçların, toplam araç sayısının yüzde 15’ine denk geldiğini söyleyen yönetici, “Hasar yönetiminde hasar maliyetlerini artırabilir. Çünkü normalde şirketler hasarları kendi kaynaklarından ödedikleri zaman, suistimal ihtimalinden tamiratta kullanılan malzemeye kadar her şeye dikkat ediyor” diyor. İkinci riski ise şöyle anlatıyor: “Havuzda kâr ya da zarar olamayacağından eksiye gidildiği hissedildiğinde kamu otoritesinin fiyatları yukarı çekmesi gerekir. Çekmezse ne olacak? O gün geldiğinde kamu otoritesi ‘Fiyat artışı yapmayalım’ derse bu yine sistemde yük yaratmaya başlayacak.” Bireysel sigortalarda değişen aile yapısıyla büyüme öngören Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami Koç ile sektörün mevcut tablosunu konuştuk: 

  • Son verilere göre yıl sigorta sektörü için nasıl geçiyor? Büyüme trendi sürüyor mu?

 Sigorta sektörü diğer finans alanlarından daha hızlı büyüyor. Geçen 10 yılda sektörün yıllık ortalama prim üretimi yüzde 20 artış gösteriyor. 2017’nin ilk 3 ayında da aynı trend devam ediyordu, ancak son dönemde bir kesinti yaşanıyor. Bu yıl 6 ay sonuçlarına göre hayat dışı sigortacılıkta prim artışı geçen yıla göre yüzde 7,5 oldu. Ortalama büyümenin altında gidiyoruz. Bunun ana nedeni de zorunlu trafik sigortaları. Sektörde zorunlu trafik sigortalarının prim üretimindeki payı yüzde 28’e yakın ve bu üründeki en ufak fiyat değişimi tüm büyümeyi etkiliyor. Zorunlu trafik sigortalarında tavan fiyat uygulamasına geçilmesi, bu yıl büyümeyi aşağı çekti. İlk yarıda zorunlu trafik ürününde geçen yıla göre yüzde 11,5’lik düşüş yaşanıyor. İlk 5 ayın sonunda bu düşüş yüzde 8,9’du, son bir ayda hızlandı. Ancak trafik dışı prim üretimi büyümesine bakarsak yüzde 17,2’nin üzerinde büyüme var. Sigortalı sayısında gelişim de düzgün gidiyor. 5’inci ay sonunda teminat sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17’lik artış görünüyor. 

  • Trafik branşı dışı büyümede hangi alanlar öne çıkıyor? 

 Burada prim üretiminde payı yüksek olan branşlara bakmak gerekiyor. Yılın ilk yarısında yangın, sağlık ve genel sorumluluk alanlarında yüksek büyümeler yazıldı. Yangında ilk yarıda yüzde 21,6, sağlıkta yüzde 18 ve genel sorumluluk branşında yüzde 25,5’lik artış görülüyor. Genel zararlardaki yüzde 20 büyüme de dikkat çekici. Yangının büyümesinde kurumsal müşterilerin etkisi yüksek, ekonomideki rahatlama bu alanda rol oynuyor. Büyük projeler ve yatırımlar arttıkça, yangın ve nakliyat tarafında olumlu etkileri görüyoruz. 

  •  Sağlık tarafındaki büyümede, sektörün odaklandığı tamamlayıcı sağlık branşının önemli bir etkisi oluyor mu? 

 Hayır, hala asıl büyüme ana ürün özel sağlık sigortalarından geliyor. Tamamlayıcı sağlık ve yabancılara özel sağlık ürünlerinin payı hala küçük rakamlarda kalıyor. 

  •  Peki yılın ikinci yarısı nasıl olacak? 

 Bu yıl sonunda sektörün prim üretimi yüzde 10’larda olacaktır. Geçmiş yılların altında kapacaktır. Kesin olan şu ki zorunlu trafik alanı büyümeyecek. Yangın ve sağlık gibi büyüyen branşlarda aynı büyüme trendi sürer. Bireyseldeki büyümenin ise aile yapısındaki sosyokültürel değişimden kaynaklandığını düşünüyorum. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz