"Organik ve kârlı büyüme planımız var"

Axa, 13 yılın ardından Türkiye’de CEO’sunu değiştirdi. Mart ayında göreve gelen GUILLAUME LEJEUNE, her türlü rakamsal büyüme hedefi vermekten kaçınıyor. “Hedefim pazarda mevcut konumumuzu koruyarak, kârlılığımızı artırıp sürdürülebilir büyümeyi yakalamak” diyor. Fransız yönetici, ilk iş olarak Axa Group’un uluslararası gücüyle yurtdışında faaliyet gösteren büyük Türk şirketlerini portföyüne ekledi. Bu dönemde zorunlu trafik sigortalarında düzeltmelere gidildi. Prim üretiminde daha dengeli bir dağılım planlayan Lejeune, gelecek büyümelerinde tamamlayıcı sağlık ve eğitim sigortaları ile BES’in önemli fırsatlar olduğuna inanıyor.

7.09.2015 16:06:250
Paylaş Tweet Paylaş
"Organik ve kârlı büyüme planımız var"

“ANLAŞMA YAPACAK BANKA YOK”
BANKA KANALI OLMADAN

Banka şubeleri olmadan da çok iyi büyüyoruz. Türkiye’de emeklilik işini başlatanlara minnettarım. İşe az sayıda acenteyle başlamıştık, bugün hayat dışında çalıştığımız acentelerimizin üçte biri ile emeklilik işinde de çalışıyoruz. Emekliliğin çok hızlı büyüyeceğine inanıyorum. Ama bununla beraber haklısınız. Emeklilik işinde hacim, ağırlık olarak banka kanalıyla oluyor. Ama bankalarla işbirliği içinde olmamak, bu oyunda olmadığımız anlamına gelmiyor. Şu anda bir anlaşma yapabileceğimiz bir banka mevcut değil, çünkü halihazırda başka oyuncularla mevcut anlaşmaları var.
BES’TE BÜYÜME PLANI
Bu dönem BES’te büyüme stratejimiz üzerine çalışıyoruz. O nedenle şu an net bilgi veremiyorum. Bugün mevcut dağıtım kanalımıza odaklanıyoruz eğer makul maliyetlerle yeni bir kanal oluşturabilirsek bunu da iş planımıza ekleyeceğiz. BES bir ölçek işi o yüzden varlık yönetimini iyi yapmak çok önem kazanıyor. Otoriteler emeklilik şirketlerinin katılımcılardan aldığı ücretleri sınırlayan yeni bir düzenleme hazırlıyor. Yeni gelecek regülasyonla pazarda konsantrasyon hızlanacak. Daha az sayıda oyuncu göreceğiz. Anahtar soru, “Bu pazarda oyuncu olmak için minimum büyüklük ne olacak”, mevcut şartlarla baktığınızda en büyükler bile kâr edemez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz