Rekabet küçüklere kayacak

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) rekabet 3 ayrı ligde sürüyor.

1 AĞUSTOS, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
Rekabet küçüklere kayacak

Birinci ligde pazarın yaklaşık yüzde 75'ini elinde tutan 4 büyük oyuncu var. Bu oyuncular fonda 3 milyar TL'ye, katılımcı sayısında ise 600 bine koşuyor. İkinci ligde 5 şirket rekabet ediyor. Yeni dönemde en büyük yarışın burada olacağı konuşuluyor. Çünkü şirketler, 1 milyar TL eşiğini bir an önce aşmak istiyor. Pazar payı yüzde 1 'in altındaki küçükler liginde ise sürpriz çıkışlar gündemde. 2023'e kadar 100 milyar TL'lik hacim hedefleyen BES, hareketli bir sezona hazırlanıyor. Türkiye'de bireysel emeklilik sistemi (BES) 2003'te faaliyete geçti. Büyük hedeflerle yola koyulan sektör, 8 yılda önemli mesafe aldı. Bu 8 yıllık dönemde, pazarda tek değişmeyen ilk 4 büyük oyuncu ile geriden gelenler arasındaki fark oldu. Sektöre ilk girmenin ve banka iştiraki olmanın avantajını yaşayan 4 şirket, zaman içinde diğer oyuncularla aralarındaki farkı açtı. Bugün katılımcı sayısı itibarıyla Anadolu Hayat Emeklilik, Avivasa, Yapı Kredi Emeklilik ve Garanti Emeklilik olarak sıralanan bu4 oyuncu, pazarın yaklaşık yüzde 75'ini elinde tutuyor. 4 büyüğün ardından ikinci ligde 5 şirket rekabet ediyor. Pazar payı yüzde 3 ila 6 arasında seyreden bu oyuncular, son dönemde yeni ürünlere ve dağıtım kanalına yatırım yapıyor. Pazar payı yüzde 1'in altındaki küçüklerin oyun planında da dağıtım kanalı öne çıkıyor. Her şirketin hedefinde banka kanalını daha etkin kullanmak var. Diğer yandan hem ikinci ligde hem üçüncü ligde son dönemde el değiştiren şirketler oldu. Bu durumun yeni dönemde sürpriz çıkışları gündeme getirebileceği konuşuluyor.

4 BÜYÜK DEĞİŞMİYOR
13 şirketin faaliyet gösterdiği BES'in 4 büyük oyuncusu da banka iştiraki. Ayrıca her biri pazara ilk girmenin avantajını yaşıyor. 4 büyükler bugün daha çok banka kanalı ve kurumsal üyeliklerle payını artırıyor. 1'inci ligin en büyük oyuncusu Anadolu Hayat Emeklilik. Şirketin, pazar payı neredeyse geriden kalan 9 büyük şirketin payının toplamına eşit. Bugüne kadar 2 bine yakın kişiyi emekli ettiklerini söyleyen Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, toplam fon tutarının da 3 milyar TL'ye yaklaştığını söylüyor. Uğurlu, büyümede farklı müşteri beklentilerine yönelik yeni ürünler geliştirmelerinin etkili olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Düşen faiz oranları, katılımcıların beklentilerini karşılamak için yeni fon alternatifleri sunulmasını zorluyor. Yılın geri kalanında fon çeşitlerini artırarak yatırım fırsatlarını geliştirmeyi amaçlıyoruz." Pazarda Anadolu Hayat Emeklilik'in en yakın takipçisi Avivasa. 2 yıl önce pazarın lideri olan Avivasa, özellikle geçen yıl kurumsal katılımlarda büyük başarı elde etti. Avivasa Emeklilik ve Hayat CEO'su Meral Eredenk, kârlılığa önem verdiklerini söylüyor. Son dönemde yatırıma hız verdiklerini, farklı alanlarda da büyüme fırsatlarını takip ettiklerini söyleyen yönetici, "Liderlik gündemimizin önemli bir konusu. Ancak temel önceliğimiz kârlı büyümemizi sürdürmek. 2011 sonunda 3 milyar TL üzerinde fon büyüklüğü ve 410 bin katılımcı ile öncü konumumuzu korumayı hedefliyoruz" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.