Şaşırtan büyüme

Türkiye’de bugün 3 bine yakın şirket alacak sigortası yaptırıyor.

22.06.2016 16:39:030
Paylaş Tweet Paylaş
Şaşırtan büyüme
Bu yıl tüm finans sektörüne, iş dünyasında yaşanan tahsilat sorunları damgasını vuruyor. İflas ertelemelerinin artması, karşılıksız çeklerde hacmin tırmanması domino etkisiyle ekonomideki ödeme sorunlarını büyütüyor. Türkiye Bankalar Birliği’nin açıkladığı ilk çeyrek verilerine göre gecikmiş alacak oranı geçen yıl aynı dönemde yüzde 2,8 seviyesindeyken 2016’nın ilk 3 ayında yüzde 3,3’e yükseldi. İlk çeyrekte yüzde 14 artışla 2,5 milyar TL tutarında 231 bin senet de protesto edildi. İşte bu ortamda Türk şirketleri, çareyi alacak sigortasında arıyor. Vadeli alacaklarının ödenmemesi riskine karşı bu can simidine sarılıyorlar. Alacak sigortası sektörü, 2015 yılını 185 milyon TL’lik prim üretimiyle kapattı. Türkiye’de 3 bine yakın şirketin alacak sigortası yaptırdığı tahmin ediliyor. Alacak sigortasıyla teminat altına alınan toplam tutarın da bu yıl 50 milyar TL’yi geçeceği öngörülüyor. “Son dönemde alacak sigortası, mevcut teminatların üzerinde bir ek teminat olarak daha çok gündeme geliyor” diyen HSBC Türkiye Kurumsal Bankacılık ve Yatırım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Hulusi Horozoğlu, şirketlerin teminat mektubu, faktoring ve doğrudan borçlanma sistemi gibi ürünlerin yetersiz kaldığı noktalarda ticari alacak sigortasını tercih ettiklerini belirtiyor.
TALEP HIZLI ARTIYOR
Türkiye’de bu alanda üç şirket, büyüklük sırasıyla Coface, Euler Hermes ve Atridius alacak sigortası hizmeti veriyor. Garanti Bankası, HSBC gibi bankalar, Eureko Sigorta, Ziraat Sigorta gibi 13 sigorta şirketi ve AON gibi büyük brokerlik şirketleri ise bu 3 firmayla işbirliği yaparak kendi müşterilerine bu ürünü sunuyor. Alacak sigortalarında yılın ilk çeyreğinde talep artışı dikkati çekti. Talep yüzde 20 büyüdü. Ancak talebin bazıları henüz işleme dönüşmediği ve sigortalı bazı şirketlerin cirolarındaki düşüş nedeniyle prim artışı yüzde 10 oranında düştü. Buna rağmen yılın devamında büyüme bekleniyor. Eureko Sigorta Genel Müdürü Can Akın Çağlar, bu çelişkiyi şöyle açıklıyor: “Bu yıl taleplerde artış olmasına karşın poliçeleşmede düşüş yaşanıyor. Teklif taleplerinde artış olmasını piyasadaki dalgalanmalara bağlıyoruz. Ancak alıcı firmaların sıkıntılar yaşadığı bu dönemler, alacak sigortası poliçesi yaptırabilmek için doğru zamanlama olmadığından poliçeleşme oranları daha düşük seyrediyor.” Aslında global krizle özellikle önemli ihracat pazarlarından Avrupa’daki ödeme sorunları ve iflaslar ile iç ekonomideki dalgalanma, Türk şirketlerinin giderek bu ürüne yönelmesini sağlıyor. B Euler Hermes’in 44 ülkedeki yaptığı araştırmaya göre Türkiye, ‘tahsilat zorluğunun en yüksek olduğu ülkeler’ listesinde 19’uncu sırada yer alıyor. Euler Hermes Türkiye CEO’su Özlem Özüner, bu nedenle bu yılın ilk 3 ayında ürüne olan talebin çok canlı olduğunu açıklıyor. AON Türkiye Eş CEO’su Selda Oknas, “Geçen yıl geçirdiğimiz iki seçim ve bu yıl terör olayları ekonomiyi yavaşlattı. Turizmde zor bir yıl olacağı beklentisi hakim ve bu da domino etkisiyle bağlantılı sektörleri olumsuz etkiliyor. Daha önce alacak sigortası almayı düşünmeyen şirketler bugün bize bu taleple geliyor” diye konuşuyor. Sektörde lider alacak sigortası şirketi Coface Türkiye’nin Direktörü Emre Özer de “2016 yılı ilk çeyreğinde talep artışı 2015 yılı ilk çeyreğine göre yüzde 20 arttı” diyor.
BÜYÜK ŞİRKETLERİN TERCİHİ
Bugün alacak sigortalarını ağırlıklı olarak büyük cirolu şirketler tercihi ediyor. Çünkü, büyük ölçekli firmalar, risk yönetimine daha fazla kaynak ayırabiliyor. Özlem Özüner de aynı düşüncede ve son dönemde talebin daha çok yıllık cirosu 20 milyon TL ve üzerinde olan firmalardan geldiğini aktarıyor. Çünkü, alacak si- 282 CAPITAL 5 / 2016 gortasında ödenecek prim, teminat altına alınacak vadeli alacaklarının binde 1’i ila 3’ü arasında belirleniyor. Ayrıca ürünü satın alma süresi de AON Eş CEO’su Selda Oknas’ın değindiği gibi 2-3 ayı buluyor. Oknas, bunun nedenini, “Türkiye’de alacak riski alınacak şirketlerin içinde orta ve küçük ölçekliler de olduğundan bu şirketlerin finansal bilgileri şeffaf olmadığı için finansal analizin yapılması uzun zaman alıyor” şeklinde aktarıyor. Alacak sigortası satın alan şirketlerin büyük çoğunluğu, ağırlıklı yurtiçindeki alacaklarını sigorta yaptırmayı tercih ediyor. Özlem Özüner, “Son dönemde her sektörden ilgi var. Biz ağırlıklı olarak yurtiçi ticareti sigortalıyoruz, prim gelirlerimizin yüzde 75’i yurtiçi firmalardan sağlanıyor” diyor. Ama tabii KOBİ tarafında da bir kıpırdanma mevcut. Orta ve küçük ölçekli firmalarda alacakları poliçelendirmek için farklı süreçler yönettiklerini belirten Emre Özer, “Örneğin KOBİ’lere özel poliçe hazırladık. Sözleşme dili ve işleyişi daha kolay, hızlı ulaşılabilir bir ticari alacak sigortası yarattık. Üstelik internetten kolayca fiyat teklifi alıp poliçelerini yazdırabiliyorlar” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz