Gastronomi dünyası Adana'da buluştu

Adana’da bu yıl ilk kez 6-8 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Lezzet Festival’inde, Adana’nın dünyaca ünlü yöresel yemekleri tanıtıldı.

9.10.2017 16:36:000
Paylaş Tweet Paylaş
Gastronomi dünyası Adana'da buluştu

Adana’nın lezzet değerlerinin Türkiye ve dünya çapında bilinirliliğini artırmak amacıyla bu yıl ilk kez 6-8 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Lezzet Festivali, gastronomi dünyasını Adana’da bir araya getirdi. Adana Valiliği himayesinde organize edilen festivalde, Günaydın Et Restaurantları Kurucu Ortağı Cüneyt Asan, Osmanlı Mutfağı Uzmanı ve Şef Yunus Emre Akkor, Yemek Yazarı ve Şef Sahrap Soysal ve daha pek çok uzman, gastroshow’lar yaptı. Paneller, atölyeler ve sunumlarla Adana lezzetleri hakkında bilgi verildi.

Festivalin en önemli destekçilerinden Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Lezzet Festivali’ne davet ettiği ulusal basın temsilcilerine hem yörenin lezzetlerini hem de kentin gelişimine yön veren projelerini tanıttı. Sözlü, Seyhan Nehri kıyısındaki alanda gerçekleştirilen Adana Lezzet Festivali’nde, stantları basın mensuplarıyla birlikte gezip Adana lezzetlerini tanıttı.

Ulaşım rahatlayacak

Adana’da gerçekleştirilen ve yapımı devam eden projelerle ilgili de bilgi veren Sözlü, kentin gelecekteki 30-40 yıllık ulaşımını rahatlatması planlanan Devlet Bahçeli Köprüsü’nün şantiye sahasında projenin detaylarını gazetecilerle paylaştı. Üzerinde 3 gidiş, 3 geliş olmak üzere 6 şeritli karayolu, çift hatlı demiryolu bulunan köprünün, Seyhan, Yüreğir ve Sarıçam ilçeleri arasındaki trafik problemlerine çözüm olması bekleniyor. Sözlü’nün verdiği bilgilere göre köprü, 625 metre uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun birinci, 40 metre genişliğiyle ise ikinci köprüsü olacak. Büyükşehir Belediyesi’nin kendi imkanlarıyla inşa ettiği köprüden, günde 60 bin aracın geçmesi bekleniyor. Köprünün, 2018 yılında tamamlanması öngörülüyor.

Kentin yeni cazibe merkezi

Sözlü, prestijini yükseltecek vizyon projelerden Adnan Menderes Bulvarı Sahil Yolu’nda ortaya çıkan tabloyu da basın mensuplarına anlattı. Kent halkının ortak kullanım alanı olan Seyhan Baraj Gölü kıyısındaki Adnan Menderes Bulvarı Sahil Yolu’nun, mevcut bulvarın bir şeridini trafiğe kapatarak yerine, bisiklet ve koşu yolu, kaldırım, sahil düzenlemesi ve rekreasyon uygulaması gerçekleştirdiklerini söyledi. İşgallerden arındırdıkları Adnan Menderes Sahil Yolu’nun yenilenen haliyle konser, festival gibi çok sayıda kültürel etkinliğe ev sahipliği yapacağını kaydeden Sözlü, mevcut ağaçları koruyup yeni fidanlar diktiklerini, mevsime uygun çiçek ve çim ekimleri yaptıklarını ifade etti. 

Bunların dışında hayata geçirilmesi planlanan projeler hakkında da bilgi veren Sözlü, sosyal yaşam alanları, kentsel dönüşümleri, yeni bulvarları, yeşil alanları, yeni köprüleri, modern üst geçitleri, kültür merkezleri, spor tesisleri ve hayvan barınakları gibi hizmetlerle de Adana’nın daha çağdaş bir kent olması için çalıştıklarını söyledi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz